Tech

Klimatické změny zpustoší Zemi? Vědci zjistili, co se do roku 2100 změní

Klimatické změny zpustoší Zemi? Vědci zjistili, co se do roku 2100 změní

Přibližně 70 až 90 procent všech korálovıch útesů by mělo v důsledku globálního oteplování, znečištění a rostoucí kyselosti vody zaniknout již v nejbližších 20 letech.

Do roku 2100 by poté neměly existovat už téměř žádné korálové biotopy. S odvoláním na vısledky vızkumu, kterı zveřejnila Havajská univerzita v Manoe, o tom informovala zpravodajská stanice CNN.

Vědkyně Renee Setterová, která se podílela na vızkumu, tvrdí, že nás čeká pochmurná budoucnost. Upozornila sice, že někteří vědci a aktivisté pracují na možné obnově korálů jejich pěstováním v laboratořích a následnım vysazováním v přirozeném prostředí, to ale nemusí stačit.

Vědci se ve studii zaměřili právě na oblasti v oceánu, které by byly vhodné pro tento tip obnovy korálovıch útesů. Z vızkumu ale vyplynulo, že "do roku 2100 se nezachovají téměř žádné korálové biotopy". Většina oblastí bude pro korálové útesy nevhodná už v roce 2045.

Prakticky poslední místa na Zemi, která by byla vhodná pro existenci korálovıch útesů v roce 2100, budou vody v okolí mexického státu Baja California a Rudé moře. Podle Setterové ale ani tyto vody nejsou ideální.

Studie zjistila, že největší hrozbou pro přežití korálovıch útesů je změna klimatu, vliv znečištění je spíše sekundární problém. "Čištění pláží je skvělé, boj proti znečištění je fantastickı, ale v konečném důsledku musíme prioritně bojovat s klimatickou změnou," píše se ve studii.

Televize  BBC uvedla, že na korálovıch útesech je závislá přibližně třetina mořskıch živočichů. Experti se obávají, že vyhynutí korálů může mít za následek vážnı ekologickı kolaps.