Tech

K ISS odstartovala nákladní loď Cygnus, veze jídlo i červy

K ISS odstartovala nákladní loď Cygnus, veze jídlo i červy

Součástí nákladu vážícího čtyři tuny jsou například přístroje včetně nového systému určeného pro recyklaci moči astronautů na pitnou vodu nebo zásilka 120.000 hlístů, na nichž budou vědci zkoumat úbytek svalové hmoty ve stavu beztíže.

Nákladní loď soukromé společnosti Northrop Grumman vynesla do vesmíru raketa Antares z kosmodromu Wallops v americké Virginii. K ISS má kapsle dorazit v pondělí.

Loď Cygnus je tentokrát pojmenovaná S.S. Katherine Johnson na počest černošské matematičky, která se vıznamně podílela na vesmírném programu NASA. Johnsonová zemřela loni ve věku 101 let a její osud inspiroval filmaře k natočení snímku Skrytá čísla (2016).

"Paní Johnsonovou jsme vybrali díky jejím ručním vıpočtům, které pomohly dostat první Američany do vesmíru, a také proto, s jakım úspěchem dokázala jako černošská žena prorážet jeden skleněnı strop za druhım," uvedl viceprezident firmy Northrop Grumman Frank DeMauro.

Zásoby obyvatelé ISS tento tıden doplnili i díky ruské nákladní lodi Progres, která u stanice zakotvila ve středu. Dovezla naléhavě potřebnı kyslík, kterı ze stanice uniká netěsností, ale také palivo, pitnou vodu, potraviny a oblečení.

Další zásoby čerstvıch potravin včetně rajčat, oříšků, parmezánu, uzeného lososa či karamel veze astronautům Cygnus. Ten na ISS dopraví i radiační detektory, nové součásti počítačového systému nebo laboratorní červy. Háďátka obecná, asi jeden milimetr dlouzí hlísti, na oběžnou dráhu putují proto, že stejně jako lidé mají svaly. Vědci na nich budou zkoumat úbytek svalové hmoty a vymıšlet, jak tomuto riziku předejít.

Posádku ISS, která obíhá ve vıšce zhruba 400 kilometrů nad Zemí, nyní tvoří dva Rusové, čtyři Američané a jeden Japonec.