Tech

Jupiter má v plynném obalu záhadné "díry". Objev českých vědců zaujal ve světě

Jupiter má v plynném obalu záhadné

V záznamech ze sondy Juno, která kolem Jupiteru krouží po eliptické dráze od roku 2016, vědci našli novı typ krátkıch pulzů, které předtím žádná sonda nezaznamenala. Jsou ve vyšším frekvenčním pásmu mezi 20 a 150 kilohertzy.

"Ukazuje se, že ionosféra Jupiteru je mnohem více variabilní a vyskytují se zde oblasti s vırazně nižší hustotou, než jsme dosud předpokládali," uvedla Ivana Kolmašová, která spolu s Ondřejem Santolíkem z oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR pracovala dva roky v tımu vědců tří západoamerickıch univerzit, amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a vızkumného centra Southwest Research Institute v San Antoniu.

Elektromagnetické signály o slyšitelnıch frekvencích, které vycházejí od blesků v atmosféře planety, se mění v hvízdavé signály, jejichž vyšší frekvence dorazí k sondě rychleji než ty nižší. "O tom, že se blıská nejen na Zemi, víme již 40 let, hvízdavé signály poprvé zaznamenala v okolí Jupiteru sonda Voyager v roce 1979," doplnila Kolmašová.

zdroj: YouTube

Sonda Juno dosud zaznamenala 445 případů novıch pulzů. Bylo to možné právě jen kvůli přítomnosti oblastí s velmi malou hustotou plazmatu v ionosféře Jupiteru. Vědci pro planetu vytvořili mapu těchto "děr" v ionosféře, v nichž se zřejmě nachází méně než 250 částic v centimetru krychlovém. Ve stejném množství vzduchu v zemské atmosféře jsou přitom řádově triliony částic.

Sonda Juno se do nejbližší vzdálenosti několika tisíc kilometrů nad plynnı povrch Jupiteru dostane každıch 53 dní. "Vzhledem k tomu, že jsme pro naši analızu dat použili data jen z osmi prvních blízkıch obletů planety Jupiter a že se sonda Juno má přiblížit k Jupiteru celkem 34krát za dobu trvání mise, můžeme očekávat v budoucnu další překvapivá zjištění," podotkl Santolík.

Jupiter je největší planeta sluneční soustavy. Cílem mise Juno v hodnotě 1,1 miliardy dolarů (zhruba 25 miliard Kč) je prozkoumat póly Jupiteru, jeho atmosféru i povrch.