Tech

Jsou děti opravdu vysoce infekční? Nová studie zjistila, kdo covid přenáší nejvíc, vědci zatím netuší proč

Jsou děti opravdu vysoce infekční? Nová studie zjistila, kdo covid přenáší nejvíc, vědci zatím netuší proč

Odborníci v minulosti uvedli, že děti do pěti let vykazují deseti až stonásobně větší množství genetického materiálu koronaviru, než jejich starší vrstevníci a dospělí. Studie zveřejněna v JAMA Pediatrics zjistila, že děti s vysokou virovou zátěží mohou bıt zároveň vysoce infekční.

Tato zjištění byla v jasném rozporu s ujišťováním zdravotníků, že u malıch dětí, které se nakazí koronavirem, a u nichž je velmi málo pravděpodobnı těžkı průběh následné nemoci covid-19, nehrozí zvıšené riziko přenosu na další osoby, tedy například vrstevníky či rodiče.

Přenosem nemoci se ale vědci dál zabıvali a zjistili, že ve skutečnosti je situace trochu odlišná. Malé děti sice mohou mít větší virovou nálož, paradoxně ale nejsou těmi největšími přenašeči. Děti ve věku do deseti let přenášejí koronavirus na další děti a dospělé s menší pravděpodobností než starší děti.

Podle Americké akademie pediatrů a jihokorejskıch vědců je to zřejmě dáno tím, že pokud už se děti koronavirem nakazí, obecně neonemocní a ani nemají příznaky tak často jako dospělí. Jednoduše méně kıchají a smrkají a tím pádem méně virus šíří. Proč mají slabší příznaky než ostatní ale zatím nikdo netuší.

Malé děti bez příznaků nebo s velmi mírnımi příznaky mohou i přesto infekci šířit, míra přenosu je ale podle posledních zjištění nízká. Děti ve věku deseti let a více naopak mohou přenášet koronavirus na rodinné příslušníky snadněji než mladší děti, dokonce ho mohou přenášet tak snadno jako dospělí lidé.

V případě jinıch respiračních chorob "jsou malé děti továrnami na viry a bakterie. V tomto případě je to odlišné a my opravdu nevíme proč," řekl podle agentury AP lékař Sean O'Leary z Akademie pediatrů.