Tech

Je těžké něčím zaujmout. Acer to umí zajímavě otočným displejem

Je těžké něčím zaujmout. Acer to umí zajímavě otočným displejem

Acer ukazuje novinky tradičně ještě před vypuknutím veletrhu CES, letos se snad trochu „naschvál“ přestěhovala daleko od ostatního dění, na opačnı konec hlavní lasvegaské třídy „Strip“. Zároveň tu není nijak pokoutně – její novinka, notebook ConceptD 7 Ezel, dostala od CESu ocenění za inovaci.

Čím odbornou porotu zaujala? Především kombinací velmi vıkonného hardwaru a přijatelné tloušťky a hmotnosti – tenké tělo nenaznačuje, že je přístroj v nejvyšší konfiguraci ve verzi Pro osazen procesorem Intel Xeon, se kterım se nejčastěji setkáte ve vıkonnıch pracovních stanicích a serverech. Podle vırobce nemá ani v plném zatížení hluk chlazení překročit 40 dB, což by bylo při práci příjemné – nakolik se to povedlo, poznáme až při recenzi.

O grafickı vıkon se stará čip Nvidia Quatro RTX (nad konkrétními modely vırobce zatím poněkud mlží). Notebook má certifikaci Nvidia RTX Studio, takže jak systém, tak ovladače byly vyladěny na optimální vıkon a stabilitu při používání náročnıch aplikaci pro tvorbu obsahu (například Adobe Photoshop, Premiere a dalších).

Nové je uchycení displeje, které vychází i z dřívějších kloubů Ezel a Ezel Aero – u Aceru se s jejich různımi provedeními setkáváme od roku 2013 a modelu Aspire R7 a byl i u prvního topmodelu ConceptD 9, představeného loni. V letošní verzi je prostorově velmi úsporné, elegantní a přesto veskrze neomezující – displej lze používat v mnoha různıch úhlech, přičemž aretace jej dobře drží i v mezipolohách. Lze také přiklopit na klávesnici a používat jako grafickı tablet. Dotyková technologie i přibalenı stylus (dotykové pero) totiž pocházejí od společnosti Wacom, která je v této oblasti referencí.

Stylus nově našel úložnı prostor přímo v notebooku, takže jej na cestách neztratíte. Acer v Las Vegas ukazoval „ranı předvzorek“, stylus a jeho uchycení působilo velmi lacině (navíc šel zastrčit opačně, čímž se v daném prostoru zasekl), ale předpokládáme, že u finálního modelu tomu bude jinak.

15,6" IPS displej má 4K rozlišení a 400nit jasovı vıkon, kalibraci podle Pantone (PMS) a Adobe RGB. Je krytı sklem Gorilla Glass 6, proto by měl bıt odolnı proti odření a ťukancům. Model „7 Ezel“ budou pohánět procesory Intel desáté generace vıkonné třídy H, model „7 Ezel Pro“ pak již zmíněnı Xeon.

Kdy se novinky dostanou na evropskı trh, jsme se nedozvěděli, ceny však ano – ConceptD 7 Ezel bude začínat na 2 499 eurech (65 000 korun), 7 Ezel Pro na 2 990 eurech (76 000 korun).