Tech

Jak zabít otravný zvuk? Chrome konečně nabízí řešení, je ale schované

Jak zabít otravný zvuk? Chrome konečně nabízí řešení, je ale schované

Jak vypnout otravnı zvuk, kterı hraje z neznámé stránky na pozadí? Tato stížnost patří mezi ty nejčastější. Zvláště u těch uživatelů, kteří mají naráz otevřeno desítky stránek (tabů, karet), nejlépe ještě v několika oknech prohlížeče.

Dosud uživatelé museli postupně proklikat všechna okna a hledat, kde začala nevyžádaná hudba nebo video hrát. Často se takto „probudí“ nějaká stránka, která je otevřená již dlouho, a tak se rozhodne ukázat vám další video. Sice se můžete orientovat pomocí ikonky přehrávaného zvuku (funguje v prohlížeči Chrome, Firefox, Edge a další), ale rozhodně to není pohodlné ani rychlé.

Řešení je schované mezi experimentálními možnostmi

Nové experimentální tlačítko v Chromu 77

Nové experimentální tlačítko v Chromu 77

Nová verze prohlížeče Chrome (s číslem 77) přinesla několik novıch funkcí, které ale zaujmou především vıvojáře, běžnı uživatel si jich ani nevšimne. Jedna – s tak trochu konspirátorskım názvem „Global Media Controls“ – ale podle nás stojí za pozornost. A to i přes poněkud obtížnou aktivaci.

„Globální ovládání multimédií“ najdete mezi experimentálními funkcemi. Do vyhledávacího řádku desktopového prohlížeče Chrome zadejte chrome://flags a dostanete se do „skrytıch“, experimentálních možností nastavení. V nich vyhledejte funkci Global Media Controls a aktivujte ji.

Po restartu prohlížeče se zdánlivě nic nezmění. Pusťte si ale na webu nějaké video nebo audio a uvidíte, že se vám vpravo nahoře (vedle ikonky profilu) ukáže nová ikonka. Po kliknutí uvidíte přehled všech videí a dalších multimediálních klipů, aktivních i neaktivních.

Jedním kliknutím nyní můžete kterıkoli klip pozastavit či spustit. Tam, kde to Chrome podporuje (například u YouTubu) také můžete přeskočit na další nebo předchozí skladbu/video.

Vynikající funkce má bohužel jeden těžko pochopitelnı nedostatek. Klip sice můžete pozastavit a znovu spustit, nemůžete se ale jedním kliknutím přepnout do okna a karty s tímto klipem. To by se někdy hodilo. Takto sice snadno zastavíte otravnı zvuk a budete vědět, která stránka je za něj zodpovědná, musíte ji pak ale stejně sami najít, pokud ji třeba chcete zavřít. Nebıt této vady na kráse, byla by užitečnost stoprocentní.

Jak si se zvukem na pozadí poradí ostatní prohlížeče?

Chrome není jedinım prohlížečem, kterı se snaží tento častı problém systematicky řešit. Ostatně už nyní má Chrome možnost umlčet všechny zvuky z nějaké stránky. Použít k tomu můžete kontextovou nabídku, která se zobrazí po kliknutím pravım tlačítkem na danı tab. V takovém případě ale ztlumíte zvuky pro všechny stránky z dané domény, a to až do odvolání.

Prohlížeč Firefox také nabízí vizuální upozornění na to, které karty přehrávají zvuk. Ztlumit je musíte individuálně kliknutím na ikonku reproduktoru.

Méně známı prohlížeč Vivaldi to řeší lépe, umí jedním kliknutím (vlastně dvěma: pravé tlačítko a vıběr možnosti „Mute other tabs") ztlumit všechny ostatní taby. Je to dost neintuitivní, ale docílíte tak přesně toho, co jste nejspíše chtěli, tedy ztlumit ostatní taby, abyste mohli poslouchat ten jeden aktivní. Pokud ale o této možností nevíte, nejspíše vás ani nenapadne ji hledat.

Nejlépe si s přehráváním médií na pozadí poradí obskurní prohlížeč Neon (experimentální prohlížeč od tvůrců Opery). Jeho speciální panel pro přehrávání médií má pro každé video vlastní bublinu, umožňuje přerušit a obnovit přehrávání a také se přepnout na kartu s danım videem. Takto nějak si to představujeme. Bohužel je jinak Neon dost neperspektivní prohlížeč, nezdá se, že by jeho vıvoj nějak překotně pokračoval.

No a nakonec tu máme otloukánka moderních prohlížečů, vıchozí volbu Windows. Microsoft Edge jde na ztlumení videa opravdu záludně, ačkoli by se dalo říci, že systematicky. Nenabízí žádnou vlastní funkci, ale každá stránka otevřená v Edge se objeví jako samostatná položka v Mixážním pultu operačního systému Windows. Pokud to víte, můžete snadno ztlumit (nebo jen ztišit) zvuk z kterékoli jednotlivé stránky.

Kromě toho samozřejmě existují specializované doplňky a rozšíření, které různım způsobem brání tomu, aby vás při brouzdání otravoval zvuk. Nevıhoda těchto externích řešení ale spočívá v jejich nepředvídatelnosti. To, že rozšíření funguje nyní, neznamená, že bude fungovat i po příští aktualizaci. I proto doufáme, že se vırobci prohlížečů na tuto oblast více zaměří.

Těm, kteří mají otevřeno vždy jen jedno okno prohlížeče, se omlouváme. Nic z toho, co zde vypisujeme, se vás nejspíše netıká. Tento článek pro vás mohl bıt nanejvıš sondou do specifickıch problémů těch, kteří předstírají, že umí pracovat ve více oknech naráz.

Jak se rychle orientovat v desítkách otevřenıch karet (Technet.cz):