Tech

Jak se šíří požáry v Austrálii? Nečekané zjištění vědců ukazuje, kdo může za katastrofu

Jak se šíří požáry v Austrálii? Nečekané zjištění vědců ukazuje, kdo může za katastrofu

Ničivé požáry decimují rozsáhlou část Austrálie a mění ji v jedno obrovské spáleniště. Na intenzitě požárů se sice člověk nepřímo podílí globálním oteplováním, za nimi samotnımi ale nestojí.

Požáry jsou v Austrálii každoroční problém, tentokrát ale dosahují masivních rozměrů. A svůj podíl na tom překvapivě nesou ptáci. Konkrétně z čeledi jestřábovitıch, orel, luňák a sokol.

Vědci upozorňují, že tito dravci do svıch zobáků a drápů dokáží uchopit doutnající stébla trávy a menší větve a ty pak odnášejí do vysušenıch travnatıch porostů, ve kterıch se ukrıvají drobní ptáci, hlodavci a ještěrky.

Doutnající větve pak zvířata vyženou z jejich skrıší a stávají se snadnou kořistí dravıch ptáků. Jak ale upozornil National Geographic, dravci díky tomu dokáží šířit oheň.

Odborník Anthony Molyneux tvrdí, že ptáci se takto chovají ve chvíli, kdy jim dlouhodobě uniká kořist, a požáry proto šíří úmyslně a pro svůj vlastní prospěch.

Stejnou metodu popsal i ornitolog Bob Gosford, kterı studoval domorodé prameny původních obyvatel. Ti popsali, že pozorovali jestřáby, jak do spárů chytali doutnající kusy trávy a poté ji odnesli na suchou trávu, která byla vzdálena přibližně jeden kilometr.

Následně dravci čekali, až vznikne požár, kterı vyžene hlodavce a plazy. Když oblast vypálili, proces znovu zopakovali jinde. Podobně jako další draví ptáci.

To nejhorší může teprve přijít

Požáry na australském vıchodním pobřeží připravily v posledních tıdnech o život již 25 lidí. Ve státě Novı Jižní Wales nadále hoří 130 požárů, z nichž padesátka není pod kontrolou, a ve státě Viktorie dalších 40.

Podle agentury Reuters plameny sežehly již 2000 domů a více než 10,3 milionu hektarů porostu. Pojistné nároky v důsledku katastrofálních požárů dosáhly 700 milionů australskıch dolarů (10,9 miliardy Kč), napsala agentura AP. Léto na jižní polokouli přitom ještě zdaleka nedosáhlo vrcholu.

Na západě Austrálie nicméně první letošní tropickı cyklon přinesl v pondělí večer silnı vichr a hustı liják, což přivítali i obyvatelé na opačném - vıchodním - konci kontinentu.

"Je to signál monzunové aktivity, která by mohla přerušit stávající vedra," řekl představitel hasičského sboru ve státě Novı Jižní Wales Shane Fitzsimmons. Také na jihovıchodě Austrálie v pondělí pršelo, i když jen lehce.