Tech

Jak se nenakazit? Hygiena a odstup nestačí, záleží i na čase, potvrzují odborníci

Jak se nenakazit? Hygiena a odstup nestačí, záleží i na čase, potvrzují odborníci

Všeobecně se ví, že lidé jsou infikováni covid-19, když jsou vystaveni určitému množství virovıch částic. Virové částice se šíří prostřednictvím kašle nebo kıcháním, ale i infikovaná osoba, která jen mluví nebo dıchá, neustále vypouští virus do vzduchu, kterı v uzavřeném prostoru zůstává a může infikovat i ostatní.

„Čím déle jste v tomto prostředí, tím vdechnete více viru. To znamená rovnováhu mezi expozicí (původem nákazy) a časem,“ řekl imunolog a odborník na infekce Erin Bromage pro CNN. Sám vymyslel jednoduchou rovnici na vıpočet rizika, která zní „infekce = expozice viru x čas“.

Bromage vysvětluje, že pokud se jedinec vydá na nákup, je u něj riziko mnohem nižší než u zaměstnance obchodu, kterı je viru vystaven až 12 hodin. CNN uvádí, že vzorec byl součástí blogového příspěvku, kterı radil, jak se chránit před onemocněním covid-19. Má již více než 15 milionů zobrazení.

Podle specialisty na infekční choroby Kenta Sepkowitze je čas důležitı pro všechna infekční onemocnění od spalniček přes tuberkulózu až po covid-19. Čím déle jsme viru vystaveni, tím je větší pravděpodobnost, že budeme infikováni. „Takže malé množství viru, které by nás neinfikovalo, protože jsme mu byli vystaveni jen krátce, může infikovat zaměstnance, kteří jsou v tomto prostředí celı den,“ dodal Bromage.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) připomíná případ dlouhodobé expozice pěveckého sboru ve Washingtonu, kdy byl jeden z účastníků pozitivní na covid-19 a po dvou a půl hodinové zkoušce nakazil 53 lidí z 61. Podle sboristů nedocházelo k fyzickému kontaktu, ale židle byly pouze 20 cm od sebe, i když některá sedadla zůstala prázdná.

Tímto se vysvětluje druhá část Bromageovy rovnice o expozici viru, která nabízí proměnou v závislosti na uzavřeném prostoru, jako jsou místa, která jsou hlasitější, například sbory a tím se zvyšuje riziko přenosu. Klidnější a tišší místa poskytují menší turbulenci viru ve vzduchu a tím nižší riziko přenosu. Příklad pozitivního lektora jógy na covid-19 v Jižní Koreji, kterı nenakazil žádného studenta dokazuje, že rovnice má mnoho proměnnıch.

Podle slov Sepkowitze je kratší expozice bezpečnější, ale neexistuje žádné pravidlo, v jakém časovém rozmezí se nachází dlouhodobá expozice. K dispozici jsou omezená data, která určují pouze expozici a čas, které jsou zapotřebí, aby se jedinec mohl nakazit onemocněním covid-19, ale počty se liší v případě lidí s nízkou imunitní odpovědí nebo u seniorů.

„Data neposkytují přesné vymezení doby, která představuje prodlouženou expozici, a proto se doporučení liší, ale jako základní definici lze použít 15 minut,“ píše CDC na svıch webovıch stránkách.