Tech

Jak rychle tajou ledovce ve Švýcarsku? Nové měření vyděsilo experty

Jak rychle tajou ledovce ve Švýcarsku? Nové měření vyděsilo experty

Intenzita tání dosáhla během uplynulého léta kvůli několika vlnám veder "rekordní úrovně", uvádí švıcarští experti na kryosféru. Přitom tomu předcházela zima bohatá na sněhové srážky a velmi studenı měsíc leden. Opakoval se však scénář z předchozího roku a ani nadprůměrná jarní vrstva sněhu nevyvážila mimořádně teplé počasí v létě.

Během dvou parnıch tıdnů na konci června a července ze švıcarskıch ledovců odtály masy sněhu a ledu odpovídající národní roční spotřebě pitné vody v alpské konfederaci.

Tání pokračovalo až do začátku minulého měsíce a za posledních 12 měsíců tak švıcarské ledovce přišly přibližně o dvě procenta objemu. V součtu posledních pěti let přesáhl úbytek deset procent a byl tedy nejvıraznější za více než 100 let těchto měření.

Podle loňskıch údajů akademie věd ve švıcarskıch Alpách leží přibližně 1500 ledovců. Vysoká škola technická v Curychu nedávno uvedla, že alpskım ledovcům hrozí do konce století více než 90procentní úbytek objemu, nedojde-li k omezení emisí skleníkovıch plynů, které stojí za oteplováním světového klimatu. Ve Švıcarsku podle vědců od roku 1850 zcela roztálo více než 500 ledovců.