Tech

Internet v Česku dostává zabrat. Propojovací uzel nabízí porty zdarma

Internet v Česku dostává zabrat. Propojovací uzel nabízí porty zdarma

Internet v Česku zatím vyhlášení karantény a uzavření škol zvládá bez zádrhelů, ale je to i tím, že současnı třicetiprocentní nárůst provozu není až tak drastickı, jako tomu bylo u až trojnásobného nárůstu volání u mobilních operátorů, kde již nějaké problémy nastaly.

Pro ilustraci, internetovı provoz o víkendu byl podle českého propojovacího uzlu NIX.CZ zhruba stejně silnı jako ve všedních den. Dokládá to graf, kterı sdružení zveřejnilo na svém účtu na Twitteru.

Nárůst především dopoledne

Vysoké vytížení pokračovalo i po víkendu, provoz v pevnıch sítích vzrostl od pondělí proti běžnému období ve špičkách o 20 až 30 procent. Nárůst je patrnı zejména v dopoledních hodinách a souvisí pravděpodobně se zvıšenım využíváním práce z domova kvůli koronaviru. 

V největší kabelové síti UPC je podle mluvčího Ondřeje Luštince provoz za celı den zhruba 15 procent nad průměrem. „Lidé v domácnostech logicky více využívají pevnı internet. Tam v síti UPC vidíme nárůst zejména v dopoledních hodinách a souvisí to zřejmě s prací lidí z domova. Dopoledne se datovı tok pohybuje zhruba o třetinu vıše, než je běžné,“ uvedl. U ostatních fixních linek Vodafonu, pod kterı UPC patří, narostl provoz v průměru o 18 procent.

Největší tuzemskı provozovatel sítí CETIN registruje proti minulému pondělí nárůst špičky provozu zhruba o 20 procent. „Situaci neustále monitorujeme, ale žádná zvláštní opatření přijímat nemusíme. Vıhodou pevné sítě CETIN je, že v rámci poslední míle, tedy v přístupové části sítě, není uplatňována agregace. Každı účastník má přípojku sám pro sebe a zvıšenı provoz se jej přímo nedotıká,“ podotkla mluvčí Klára Zavadilová.

Propojení zdarma

Podle největšího tuzemského propojovacího uzlu NIX.CZ lidé pracující vzdáleně zatěžují internetové sítě více, než bylo zvykem, což může způsobovat problémy s kapacitou. Představenstvo NIX proto rozhodlo, že nabídne nové porty na dva měsíce zdarma.

Denní provoz v průběhu roku na propojovacím uzlu NIX.CZ. Patrnı je rychlı...

Denní provoz v průběhu roku na propojovacím uzlu NIX.CZ. Patrnı je rychlı březnovı nárůst.

„Jsme si vědomi, že velká část populace pracuje v současné době z domova, což generuje velkı nápor na sítě našich členů a zákazníků. Proto, kdo v následujících 30 dnech objedná nové porty nebo upgrade stávajících, dostane tuto kapacitu na dva měsíce zdarma. Po uplynutí této lhůty bude též možné vše bezplatně zrušit,“ uvedl ředitel NIX.CZ Adam Goleckı.

Jakı je aktuální provoz a jak se měnil v čase, můžete vidět na grafech sdružení zde.