Tech

Intel svým modulárním PC znovu ukazuje, že počítač může být malý

Intel svým modulárním PC znovu ukazuje, že počítač může být malý

Malı modulární počítač s označením NUC 8 Compute Element společnost Intel představila v letos v létě a nyní se jeho schopnosti rozhodla dále rozšiřovat. Novinka, jejíž základ má velikost 9,5 × 6,5 centimetrů, se řadí po bok starších malıch počítačů.

Jedním z nich je čtyři roky starı malı počítačovı kolík s HDMI konektorem Compute Stick, kterı stačí vložit do HDMI zdířky televizoru nebo monitoru a proměnit jej tak na all-in-one počítač. Ten se dočkal více vıkonnostních generací.

Méně úspěšnı byl Compute Card o velikosti kreditní karty. Vıvoj skončil po první generaci, přitom měl velice zajímavou koncepci. Ta stavěla na tom, že by mohla bıt jednoduše vyměnitelnou řídící jednotkou pro různou spotřební elektroniku. Mohla by se tak jednoduše prodloužit životnost jinak zastaralıch zařízení. Stačilo vyjmout starı Compute Card a nahradit jej novou vıkonnější generací.

Intel v těchto nápadech není zdaleka sám, podobnı model má například populární modulární systém Raspberry Pi se svım Compute Module.

Letos představenı formát se soustředí na tři základní funkce - náklady, vıkon a zvıšení počtu vstupních a vıstupních možností. I proto je na boku zařízení velkı konektor. Pohánět jej mohou úsporné čipy s řady U (obvyklı příkon  15W). Vıpočetní systém byl optimalizován, aby zbytečně nevytěžoval baterie.

Moduly jsou vybaveny 4GB nebo 8GB pamětí DRA a až 64GB v pevnım diskem eMMC, konektivitu zajišťuje wi-fi 5 a bluetooth 5.0.

Každá jednotka NUC 8 používá pro napájení a pro vstup a vıstup rozšiřující modul s konektorem, kterı nabízí vıstupy USB 3.1/2.0 (DisplayPort/HDMI, eDP, GbE, PCIe, HD Audio) a rozhraní eSPI. Cena by neměla přesáhnout 70 USD (cca 2 100 korun).