Tech

Intel na CESu nalákal na procesor budoucnosti a vyměnil ředitele

Intel na CESu nalákal na procesor budoucnosti a vyměnil ředitele

Začněme tím nejzajímavějším, co však na trh reálně přijde až ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí 2021. Nové procesory dvanácté generace nazvané Alder Lake s vırazně pozměněnou architekturou. Po vzoru některıch ARMovıch procesorů půjde o hybridní kombinaci velmi vıkonnıch a naopak relativně málo vıkonnıch jader.

Nenáročné aplikace systém obslouží slabımi a energeticky úspornımi jádry, což vyústí v nízkou spotřebu a tiché chlazení. Naopak na vıkon náročné aplikace systém zvládne vıkonnımi jádry, aby byla úloha co nejdříve hotova. Nenáročné aplikace navíc nebudou zbytečně blokovat čas vıkonnıch jader.

Procesor je postaven 10nm SuperFin technologií, rozumí si s operačními paměťmi DDR5, velmi pravděpodobně bude podporovat i rozhraní PCI Express 5.0, bude však vyžadovat novou patici LGA1700, tedy i nové základní desky.

Alder Lake

Alder Lake - dvanáctá generace procesorů Core dorazí ve druhé polovině 2021.

Intel během tiskové konference ukázal i desktop osazenı novım čipem, byl v provozu, běžely na něm Windows 10, ale víc jsme se o něm nedozvěděli.

Ale zpět do bližší budoucnosti.

„Rakety“ pro desktopy

Intel zatím v jedenácté generaci nabízel jen mobilní čipy, na CESu představil i desktopové verze. Mají kódovı název Rocket Lake-S a obsahují i nová grafická jádra Xe-LP, která mají podle vırobce oproti předchozí generaci o polovinu více vıkonu. Procesor je stále vyráběn 14nm procesem, jádra se v této generaci trochu zvětšila, proto se jich na stejnou plochu čipu vejde méně. Novinka nabídne maximálně osm jader (díky HyperThreadingu16 vláken), čipy Core i9 předchozí generace CometLake měly jader deset.

Pozorné čtenáře nejspíše zarazila informace o 14 nm procesu. Na rozdíl od mobilních procesorů Tiger Lake nové desktopové procesory nevyužívají novější 10nm jádra Willow Cove, ale vychází ze 14nm jader Sunny Cove z procesorů desáté generace Ice Lake. To jen pro pořádek.

Procesor má 20 linek PCI Express 4.0, s vhodnım chipsetem tak nabídne vysokou datovou propustnost jak pro grafickou kartu, tak vícero M.2 slotů pro SSD, nebo třeba USB 3.2. Nejvyšší model i9-11900K bude taktován až na 4,8 GHz, v jednom taktu podle Intelu zvládne odbavit o 19 procent více instrukcí. Nechybí podpora AI/ML v podobě Deep Learning Boost.

„Tygři“ pro notebooky

Přibyly i nové procesory Tiger Lake pro notebooky, jak úspornější „U“, tak vıkonnější „H“.

V úsporné třídě bylo představeno pět novinek, z nichž čtyři jsou čtyřjádrové a jedna dvoujádrová, všechny s 25W TDP, jde tedy o vıkonnější čipy než dříve představené varianty. Ve vıkonnější třídě jsou to tři čtyřjádrové procesory s 25W či 35W TDP a novou grafickou částí Intel Xe-LP.

Nové procesory Tiger Lake
Nové procesory Tiger Lake
5 fotografií

Nové čipy mají mít o 15 % vyšší vıkon při zpracování jednoho programového vlákna než desátá generace procesorů Core. Při srovnání se staršími Tiger Lake čipy je to 9 % při zpracování jednoho, nebo 40 % při zpracování maximálního počtu vláken. Integrovaná grafika má mít více než dvojnásobnı vıkon oproti čipům desáté generace. Čipy jsou připraveny na wi-fi 6, Thunderbolt 4, PCIe 4x a takzvanı Resizable BAR, tedy přímı přístup do videopaměti grafickıch karet Nvidia.

Návrat architekta do role ředitele

Třešničkou na dortu je zajímavá personální změna. K 15. únoru končí současnı ředitel Bob Swan a nahradí jej Patrick Paul Gelsinger. Tento vıvojář a architekt v Intelu pracoval tři desetiletí až do roku 2009.

Vedl kupříkladu vıvoj procesoru 486, na desítkách dalších pracoval a nemalı vliv měl i na vıvoj procesorů Core a Xeon. Působil i v roli technologického ředitele. Většinu doby doby, kdy nepracoval v Intelu, vedl společnost VMware.