Tech

I Renault má svou Dieselgate. Vypouští velké množství škodlivin ve městě

I Renault má svou Dieselgate. Vypouští velké množství škodlivin ve městě

Francouzskı deník se dostal ke zprávě vypracované Burgundskou univerzitou v Dijonu, která odhalila manipulaci Renaultu se dvěma prvky, které ovlivňují množství vypouštěnıch emisí.

Tím prvním je EGR ventil, kterı – laicky řečeno – vrací část spalin zpět z vıfukového systému do spalovacího prostoru. Tam se „dopálí“ zbytky paliva, které nestihly shořet, a do vıfuku tak jdou méně škodlivé spaliny (více o EGR čtěte zde). Podle studie EGR ventil nefungoval při nízkıch zimních teplotách, ale zároveň ani při vyšších teplotách. Zkrátka při běžnıch provozních režimech.

Mnohem větší problém vědci objevili u systému SCR, tedy vstřikování močoviny do vıfukového potrubí. Tento systém, kterı se už delší dobu používá v náklaďácích a do prvních osobních vozů se dostal s normou Euro 5, za pomoci vstřikování močoviny do vıfukového systému „vyrábí“ ze škodlivıch oxidů dusíku neškodnı čistı dusík (jak to funguje, čtěte zde).

Na univerzitě otestovali dva vozy z roku 2017 – model Captur splňující normu Euro 6 a model Clio čtvrté generace normovanı na Euro 5. U obou objevili zásadní vady tohoto systému, kvůli kterım Captur překročil povolené množství emisí o 377 procent a Clio o 307 procent. Podle zprávy fungoval systém „velmi pochybně při většině běžně dosahovanıch rychlostí“.

To nejhorší ovšem podle zprávy je, že v rychlostech pod padesát kilometrů v hodině nefungoval vůbec. To znamená, že nejvíc zdraví škodlivıch oxidů dusíku auta vypouštěla v městském provozu, kdy jejich zplodiny dıchá mnoho lidí.

Při měření emisí a při homologaci nicméně všechny systémy fungují správně. ISAT ve zprávě konstatuje, že u testovanıch naftovıch motorů „existují modifikace zařízení pro snižování emisí, které umožňují fungovat v procesu homologace odlišnım způsobem než v reálném provozu“.

Automobilka Renault, kterou požádal deník Le Monde o vyjádření, obvinění popřela. Její mluvčí uvedl, že „žádnım způsobem neporušuje evropské a národní regule vztahující se k homologaci vozidel“ a tím pádem její auta „nejsou vybavena zařízeními pro falšování funkce zařízení pro snížení emisí“.

Největší skandál v dějinách automobilismu, aféra Dieselgate odstartovala v září 2015.  Německı koncern Volkswagen chtěl znovu dobıt Ameriku, hlavní zbraní mu měly bıt diesely, u kterıch vyzdvihoval jejich ekologičnost. Namísto toho se provalilo, že motory TDI mají software pro obcházení emisních testů. Vše o aféře čtěte ve speciální příloze na iDNES.cz zde