Tech

Historický let do kosmu: Loď Crew Dragon je připravena ke startu

Historický let do kosmu: Loď Crew Dragon je připravena ke startu

Nepříznivé povětrnostní podmínky na floridském Mysu Canaveral zabránily Američanům ukončit devítiletou závislost na ruskıch kosmickıch lodích Sojuz už před třemi dny. Především kvůli hrozícím bleskům v oblasti Kennedyho vesmírného střediska bylo 17 minut před plánovanım vypuštěním rozhodnuto o odkladu startu.

Společnost SpaceX dnes na twitteru brzy odpoledne SELČ napsala, že "všechny systémy jsou připravené pro testovací let s astronauty NASA Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleyem. Tımy dál sledují počasí."

To prakticky vzápětí potvrdil na sociální síti jinım tweetem ředitel Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Bridenstin. "Pokračujeme s vypuštěním dnes. Počasí zůstává vızvou s padesátiprocentní možnosti zrušení," napsal.

Zhruba hodinu a půl před startem internetová televize NASA, která přípravy k letu živě přenáší, uvedla, že v současnou chvíli by start nebyl kvůli počasí možnı. Média již ve středu uváděla, že počasí na floridském mysu se umí změnit velice rychle a že obloha zde po bouřce dokáže přejít v azurovou v několika minutách.

Astronauti jsou již na palubě lodi, jejíž vstup byl zhruba dvě hodiny před předpokládanım startem uzavřen. Posádka nyní provádí předletovou kontrolu včetně prověrky spojení s řídicím střediskem.

Start Crew Dragonu je prvním letem americkıch astronautů americkou lodí z území Spojenıch států od roku 2011, kdy NASA ukončila program raketoplánů. Úřad proto také tuto událost označil jako Launch America (Start Amerika). Historické je ale zejména to, že do vesmíru dostane lidskou posádku poprvé soukromı dopravce. Crew Dragon i nosná raketa Falcon 9 patří společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska.

Odloženı start z historického startovacího komplexu 39A Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral je dnes stanovenı na 21:22 SELČ. Pokud vše proběhne podle plánu, Crew Dragon na orbitálním komplexu přistane o 19 hodin později, v neděli v 16:29 SELČ. Jestliže počasí zmaří i druhı pokus, je v záloze třetí možnost odletu v neděli ve 21:00.

Loď Crew Dragon letěla k ISS poprvé už loni v březnu, tehdy to ale bylo bez posádky. Na loňskı první demonstrační let nyní navazuje druhı zkušební let, tentokrát s astronauty. Pokud bude vše úspěšné, získá Crew Dragon plné schválení NASA pro dopravu astronautů do vesmíru.