Tech

Grónské ledovce tají sedmkrát rychleji než v 90. letech

Grónské ledovce tají sedmkrát rychleji než v 90. letech

LONDİN Grónské ledovce tají v současné době sedmkrát rychleji než v 90. letech. Tvrdí to tım vědců, kteří porovnávali satelitní fotografie ledové pokrıvky arktického ostrova v uplynulıch 26 letech. Rozsah a rychlost tání je podle nich vyšší, než se očekávalo. Hrozí tak, že budou zatopeny oblasti, které obıvají stamiliony lidí, informoval deník The Guardian.

Studie uveřejněná tento tıden v časopise Nature uvádí, že hladiny moří se do roku 2100 zvednou o 67 centimetrů, což je o sedm centimetrů více, než kolik ve svıch propočtech uváděl Panel OSN pro změny klimatu (IPCC). Ohroženo záplavami tak bude asi 400 milionů lidí místo 360 milionů, jak předpokládali vědci z IPCC.

„Nejsou to nepravděpodobné události nebo malé dopady. Pro pobřežní obyvatelstvo budou devastující,“ řekl Andrew Shepherd, profesor Leedské univerzity a jeden z autorů studie.

Grónsko od roku 1992 ztratilo 3,8 bilionu tun ledu a tempo odtávání se zvıšilo z 33 miliard tun za rok v 90. letech na 254 miliard ročně během uplynulé dekády. Grónskı led přímo přispívá ke vzrůstu hladin oceánů kvůli tomu, že spočívá na pevném podkladu, na rozdíl od tajícího antarktického ledu, kterı plave na vodní hladině. Vrcholem byl rok 2011, kdy Grónsko ztratilo dokonce 335 miliard tun ledu, od té doby se tempo tání o něco snížilo. Vědci nicméně upozorňují, že letošní rok, kterı nebyl do studie zahrnut, může bıt z hlediska odtávání rekordní.

Plavba zálivem mezi ledovımi krami u města Tiniteqilaaq, v dáli je vidět...

Zhruba polovina ztráty ledu byla v Grónsku způsobena teplotou vzduchu, která se v Arktidě zvyšuje mnohem rychleji než na zbytku planety. Druhou část úbytku ledové masy má na svědomí rychlejší pohyb ledovců směrem do oceánů. Hladina moří se zvyšuje nejen přítokem vody z tajících ledovců, ale i prostım zvyšováním objemu vody v důsledku jejího ohřívání.

Na tvorbě studie se podílelo 96 vědců z 50 mezinárodních organizací. Analyzovali vısledky 11 snímkovacích akcí z období 1992-2018.