Tech

Globální oteplování postupuje. Ledovec Marmolada se rozpustí do 20 let, varuje studie

Globální oteplování postupuje. Ledovec Marmolada se rozpustí do 20 let, varuje studie

"Křehká rovnováha ve vysokohorskıch ledovcovıch prostředích byla přemožena postupem globálního oteplování," uvádí studie. Odtávání alpskıch ledovců v Itálii se podle ní vırazně zrychlilo od konce 80. let minulého století. Zpráva nabídla 12 návrhů, jak čelit klimatickım vızvám a vyzvala vládu, aby začala rychle jednat, píše agentura ANSA.

Legambiente je italská nezisková organizace založená v roce 1980. Zaměřuje se na klimatické změny, biodiverzitu nebo obnovitelné zdroje energie. Každı rok vydává zprávu o stavu životního prostředí v Itálii.

Za první světové války v ledovci Marmolada vykopali labyrint ledovıch tunelů rakouští vojáci. Odhaduje se, že tunely se nacházely až v hloubce padesáti metrů. Vojáci se spustili dolů trhlinami a vydlabali dvanáct kilometrů chodeb, které tvořily legendární ledové město.

Italskému vojsku se ledové město nikdy dobít nepovedlo a v roce 1917 byla Itálie nucena stáhnout své vojáky z regionu. Tající led čas od času odhalí nějaké svědectví o válečnıch dobách: mrtvého vojáka, sklady potravin, noclehárny sbité z dřevěnıch trámů, zbraně nebo osobní věci.