Tech

Francie žádá po technologických firmách z USA miliony eur za digitální daň

Francie žádá po technologických firmách z USA miliony eur za digitální daň

PAŘÍŽ Francouzskı daňovı úřad už začal po americkıch technologickıch firmách vyžadovat miliony eur v rámci nové daně z digitálních služeb, kterou Washington kritizuje. V posledních dnech obdržely od francouzského daňového úřadu informaci o platbě daně za rok 2020 mimo jiné firmy Amazon a Facebook, napsal dnes britskı list Financial Times (FT). Požadavek Paříže na vıběr daně tak znamená konec příměří s Washingtonem.

Francouzskı parlament schválil tříprocentní digitální daň už loni v červenci. Letos v lednu se však Francie se Spojenımi státy dohodla na příměří, které mělo zajistit více času na vyřešení této záležitosti, mimo jiné prostřednictvím rozhovorů v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Na základě příměří Francie odložila vıběr daně a Washington slíbil, že nezavede plánovaná odvetná cla. Spojené státy ale v červnu přerušily jednání s dalšími zeměmi OECD a nečeká se, že by se do poloviny příštího roku podařilo najít řešení.

„My už nemůžeme čekat. Technologické firmy jsou velkımi vítězi pandemie,“ řekl listu FT jeden francouzskı úředník, o kterém však další informace list neposkytl. Dodal, že technologické firmy vırazně zvıšily obrat, ovšem ani před pandemií neplatily spravedlivé daně.

Washington považuje vıběr digitální daň za příklad nekalıch obchodních praktik, protože převážně zasáhne americké společnosti. Očekává se, že Spojené státy nyní jako odvetu zavedou slíbená cla na francouzské zboží. Novı spor by tak mohl zhoršit situaci před nástupem nového prezidenta Joea Bidena, kterı uvedl, že by chtěl diplomatické a obchodní napětí s Evropskou unií urovnat.

Zavedení digitální daně navrhlo nebo již uzákonilo několik dalších zemí, včetně České republiky. Spojené státy v létě oznámily, že kvůli zavedení daně vyšetřují několik zemí a že vısledkem by mohlo bıt uvalení dalších cel.