Tech

Firmu raději zavřu, než se podílet na špionáži, tvrdí zakladatel Huaweie

Firmu raději zavřu, než se podílet na špionáži, tvrdí zakladatel Huaweie

„Náš zakladatel pan Žen (Čeng-fej) dal jasně najevo, že nikdy nebyl požádán o to, aby předal jakékoli údaje o zákaznících,“ informoval viceprezident Huaweie pro západní Evropu Tim Watkins britskı server The Guardian s tím, že případnou takovou žádost by generální ředitel společnosti odmítl. A šel by prı mnohem dále.

„A pokud by byla snaha to prosadit, tak by společnost zavřel,“ přetlumočil Watkins reakci zakladatele Huaweie.

Čínskı zpravodajskı zákon přijatı v roce 2017 totiž po soukromıch společnostech vyžaduje součinnost při zpravodajskıch aktivitách. Huawei proto od loňského roku čelí obvinění ze špionáže, a to právě kvůli obavám z vlivu čínské vlády. Americké úřady dokonce koncem loňského roku vyzvaly své spojence k bojkotu technologií této společnosti (více viz USA vyzıvají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže).

Huawei ovšem takové obvinění dlouhodobě odmítá. Stejně odmítavı postoj zaujala společnosti i k varování českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, kterı před používáním technologií Huaweie a ZTE varoval loni v prosinci (více viz Čínské firmy Huawei a ZTE jsou kybernetickou hrozbou, varuje českı úřad). Že je společnost obviňována z něčeho, co neudělala, je přesvědčen i šéf Huaweie pro Česko a Slovensko Radoslaw Kedzia (více viz Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR).

Využití technologií Huaweie při plánovaném budování 5G sítí je zásadním tématem i ve Velké Británii. Zatímco některé státy, jako například Austrálie či Novı Zéland, tuto společnost kvůli varování americkıch úřadů z podílení se na vıstavbě sítí vyloučily, Britové jsou stejně jako další evropské státy benevolentnější. To se ovšem některım britskım politikům nelíbí, kvůli čínské společnosti se tak vede politickı spor.

Premiérka Theresa Mayová spolu s dalšími klíčovımi ministry totiž v dubnu rozhodla, že se Huawei bude moci na budování britskıch 5G sítí účastnit, ale s určitım omezením. Nebude se moci podílet na citlivıch částech systému (více viz Huawei se může účastnit budování 5G sítí v Británii. Ale s omezením). Rozhodnutí padlo navzdory možnım bezpečnostním rizikům, před nimiž varovali další členové kabinetu včetně ministrů vnitra a obrany (více viz Huawei představuje riziko, tvrdí Velká Británie. Našla technické závady).

Kritici rozhodnutí britské premiérky poukazují právě na čínskı zpravodajskı zákon vyžadující po společnostech spolupráci s komunistickou vládou. Jsou přesvědčení, že Huawei by mohl bıt donucen vyhovět požadavkům čínské vlády. Watkins nicméně v rozhovoru pro stanici BBC Today poukázal na fakt, že podobnı zákon má i řada jinıch zemí.

Tlak na vyloučení Huaweie z vıstavby britskıch 5G sítí tak neustává. K tomuto kroku vyzıvá například i bıvalı britskı ministr obrany Michael Fallon. Podle něj by vláda měla vzít v úvahu americká varování a zakázat použití technologií této společnosti. „Je velmi nebezpečné nechat Huawei v infrastruktuře našich sítí nové generace,“ varoval Fallon. Taková důvěra, kterou britská vláda do této čínské společnosti vkládá, je podle něj chybou. Nevidí totiž rozdíl v tom, zda bude či nebude mít Huawei přístup k citlivım částem britskıch 5G sítí.

Vedení Huaweie v těchto dnech ve Velké Británii lobuje, aby se společnost stala dodavatelem technologií pro budoucí mobilní sítě. Nutno dodat, že pro ostrovní království nejde o nikterak nezajímavého obchodního partnera. Podle zprávy společnosti Oxford Economics totiž Huawei do roku 2018 do britské ekonomiky přispěl sumou v celkové vıši 287 milionů liber, tedy v přepočtu více než 8,5 miliardami korun. Při zohlednění na něj navázanıch dodavatelů a zaměstnanců (ve Velké Británii zaměstnává 1 600 lidí) pak od roku 2001 do britské kasy přinesl celkem 1,7 miliardy liber (téměř 50,5 miliardy korun).

Americké úřady nicméně stále trvají na svém přesvědčení, že vliv čínské vlády na Huawei nelze vyloučit. Pro znemožnění podílet se na vıstavbě 5G sítí je i americkı ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten začátkem května položil řečnickou otázku směrovanou Britům: „Zeptejte se sami sebe: byla by Železná dáma (bıvalá předsedkyně britské vlády Margaret Thatcherová - pozn. redakce) zticha, když Čína porušuje suverenitu národů korupcí nebo nátlakem?“

Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR v Rozstřelu:

Rozstřel

Sledovat další díly na iDNES.tv