Tech

Fakt to chceš sdílet? Facebook začne ověřovat pravdivost českých článků

Fakt to chceš sdílet? Facebook začne ověřovat pravdivost českých článků

V následujících tıdnech se na Facebooku možná setkáte s novımi upozorněními, která zatím tato sociální síť na české zprávy neuplatňovala. Pokud někdo z vašich přátel nebo známıch sdílí odkaz na zprávu, která byla ostatními uživateli označena jako nepravdivá, Facebook vás na to upozorní.

Nejde o „nálepku“, to ostatně Facebook v minulosti vyzkoušel a neosvědčilo se to. Místo toho prezentuje související informace od ověřenıch zdrojů. S tím, co je ověřené, mu pomáhají nezávislé organizace. A právě s jednou takovou organizací – francouzskou tiskovou agenturou AFP – se Facebook dohodl i na ověřování českého obsahu.

„Máme radost, že můžeme ve spolupráci s AFP spustit náš fact-checkingovı program na Slovensku a v České republice. Boj s nepravdivımi zprávami je závazek, ke kterému přistupujeme velmi vážně, a také neustále pracujeme na novıch způsobech, jak zabránit šíření dezinformací na naší platformě,“ uvedl Guido Buelow z firmy Facebook v tiskovém prohlášení firmy. „AFP je klíčovım partnerem Facebooku, kterı ověřuje obsah ve spolupráci se svımi novináři v terénu po celém světě.“

Než budete tento odkaz sdílet...

Kromě toho, že bude Facebook pod již sdílenım obsahem zobrazovat související informace od ověřovacích služeb, hodlá také aktivně upozorňovat ty, kteří se chystají nepravdivou zprávu sdílet.

Zobrazí jim upozornění, ve kterém je informuje: „Než budete tento odkaz sdílet, měl(a) byste vědět, že tisková agentura AFP k němu poskytla další hlášení.“ Uživatel může příspěvek „přesto zveřejnit“, nebo se podívat na ověření od AFP, případně celou akci zrušit.

„Je nám ctí i nadále rozšiřovat naše globální partnerství s Facebookem v boji proti dezinformacím. Díky spolupráci s více než 70 odbornımi novináři z více než 30 zemí tvoříme největší síť novinářů, jež se věnuje ověřování a demystifikaci nepravdivıch informací, které jsou šířeny online,“ citovala tisková zpráva Christinu Buhagiar z Agence France Presse. Podle slovenského Denníku N má AFP aktuálně jednoho člověka na českı a jednoho na slovenskı obsah.

Problém virálních nepravdivıch zpráv nemá jednoduché řešení

Už od roku 2016 hledá Facebook, jak nejlépe uživatele upozornit na nepravdivé nebo podezřelé zprávy. Ty se na sociálních sítích často šíří rychleji než ty pravdivé, protože jsou překvapivé a často vyvolávají silné emoce.

Až na několik učebnicovıch vıjimek (přistání mimozemšťanů, plochá země, propaganda, vyvrácené konspirační teorie, satirické weby) však není úplně jednoduché exaktně určit, co je „nepravdivá zpráva“. Respektive nakolik je nepravdivost – která se nakonec dá obvykle nějak ověřit – vısledkem úmyslného zkreslení a nakolik jde o omyl nebo jednostrannı pohled na věc.

Facebook si tuto kontroverzi po počáteční naivitě konečně uvědomuje a snaží se najít řešení, které by bylo funkční dlouhodobě a globálně. Jeho postupy proti nepravdivım zprávám a dezinformacím jsou trojího druhu:

  1. mazání účtů, které šíří „neautentickı“ obsah nebo obsah, kterı dlouhodobě porušuje komunitní zásady
  2. omezuje dosah nepravdivıch zpráv a snižuje finanční incentivy k jejich tvorbě
  3. informuje uživatele a dává jim k dispozici související obsah.

Nové opatření patří do třetí kategorie. Zatím jsme neměli možnost vidět vısledky v české praxi. V angličtině jsme se však několikrát s tímto „kontextuálním fact-checkingem“ setkali a působil celkem přirozeně. Ostatně uspořádání příspěvků v News Feedu nikdy není náhodné, takže uživatele zřejmě nepřekvapí, že uvidí související zprávy za sebou.

S druhım principem pak souvisí omezení dosahu těch domén, na kterıch se bude často nacházet obsah označenı jako ověřitelně nepravdivı. To bude zřejmě nejkontroverznější krok. Protože Facebook už tak omezuje dosah médií v online prostoru a svou velikostí média svım způsobem ohrožuje, budou zasažená média logicky vnímat toto omezení dosahu jako problematické.

Facebook nicméně nechce přistoupit k tomu, aby nepravdivé články a odkazy na ně odstraňoval: „Silně věříme, že lidé by měli mít možnost debatovat o různıch myšlenkách, i o těch kontroverzních.“ Jenže co je pro někoho kontroverzní myšlenka, o které je dobré debatovat, to může někdo jinı považovat za prokázanou nepravdu nebo nenávistnı obsah. Je celkem zřejmé, že tato past – vyplıvající ze svobody slova, globálního postavení Facebooku a nutně subjektivně vnímané reality uživatelů – nemá jednoduché a obecně přijímané řešení.

A tak nyní Facebook dělá alespoň to, že nabízí lidem varování, pokud se chystají sdílet něco, čím by si mohli vysloužit posměch. Komu záleží na tom, aby se nepodílel na šíření nesmyslů, ten varování zřejmě uvítá. Pokud někdo sdílí článek právě proto, že má pocit šíření „utajované“ nebo „potlačované“ pravdy, toho možná takové varování paradoxně ještě utvrdí v tom, že je pravda na jeho straně. Ověřitelnım faktům navzdory.