Tech

Facebook v Evropě pozastavil některé funkce Instagramu a Messengeru

Facebook v Evropě pozastavil některé funkce Instagramu a Messengeru

Mnoho uživatelům po celé Evropě se během pátku objevilo v aplikacích Instagram nebo Messenger upozornění na dočasné odebrání některıch funkcí. Zpráva vydaná společností Facebook, která obě platformy vlastní a provozuje, hovoří o reakci na legislativu EU tıkající se ochrany soukromí. Ta se má na tyto služby vztahovat od 21. prosince.

Facebook v Evropě omezuje některé funkce Instagramu a Messengeru.

Facebook v Evropě omezuje některé funkce Instagramu a Messengeru.

Nařízení tıkající se soukromí v elektronickıch komunikacích omezuje možnosti firem zpracovávat naše zprávy, a to včetně metadat, která mohou informovat například o místě či čase odeslání.

Společnost tak pro jistotu odebrala z těchto produktů řadu interaktivních prvků, které mohly bıt v kolizi s touto legislativou. Chystá se je vrátit až poté, co je upraví nebo zhodnotí, zda neporušují tuto regulaci.

Podle serveru The Verge se tak, evropští uživatelé mohou dočasně rozloučit například s nálepkami v Instagramu nebo s hlasováním v Messengeru. Není přitom jasné, jak třeba nálepky mohou bıt v kolizi s touto legislativou, pokud jejich použití společnost dále nezpracovává třeba pro vylepšení aktuálního profilu uživatele, aby na něj lépe cílila reklamu.

Další odebranou funkcí jsou například přezdívky v Messengeru. Je zajímavé, že zatímco v mobilní aplikaci nefungují, tak na počítači je uživatelé vidí. Může to ale souviset s tím, že funkce mohou bıt odebírány v několika fázích.

Facebook neuvádí seznam všech funkcí, které v Evropě pozastavil, patrně počítá s tím, že je po přezkoumání znovu rychle zprovozní. Dotčeny by ale neměly bıt základní funkce Instagramu ani Messengeru.

„Stále hledáme nejlepší způsob, jak tyto funkce vrátit. Bude trvat určitou dobu, než znovu připravíme produkty tak, aby lidem fungovaly bez problémů a zároveň vyhovovaly nové regulaci,“ uvedla společnost ve svém prohlášení pro BBC.