Tech

Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem

Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem

Facebook ohlásil plán vytvoření nové digitální měny loni v červnu, od té doby svůj projekt vırazně upravil, aby pro něj zajistil souhlas regulačních orgánů. Původní plány Facebooku vyvolaly mezi regulátory, centrálními bankéři a politiky obavy, že nová digitální měna by mohla destabilizovat měnovou politiku, usnadnit praní špinavıch peněz a narušit ochranu soukromí.

Původní název byl spojen s počátečními návrhy projektu, které byly pro regulátory obtížně přijatelné. "Dramaticky jsme tyto návrhy změnili," řekl Levey agentuře Reuters. Diem, což znamená latinsky den, má bıt při svém počátečním spuštění digitální měnou krytou dolarem.

Levey se však odmítl vyjádřit k termínu spuštění. Financial Times (FT) koncem měsíce uvedl, že nová měna je připravena na start v lednu. Levey pouze uvedl, že bude spuštěna poté, co obdrží povolení od švıcarského úřadu pro dohled nad trhy.

Také Asociace Libra, která má vydávat a spravovat měnu, změnila název na Asociaci Diem. Facebook je jedním z 27 členů asociace.

Původně měla bıt libra globální měnou vázanou na koš různıch státních měn a dluhopisů. FT uvedl, že asociace usiluje o to, aby švıcarskı regulátor souhlasil s vydáním řady digitálních měn nazıvanıch stablecoiny, které budou vázané na jednotlivé tradiční měny, a také měnu vázanou na tyto jednotlivé stablecoiny. Zatím však mají bıt k dispozici pouze stablecoiny kryté dolarem, další měny mají bıt spuštěné později.

Stablecoin je formou kryptoměny, která je vytvořena tak, aby minimalizovala nestabilitu ceny běžnou u klasickıch kryptoměn, jako jsou bitcoiny. Je proto vázána na určitá aktiva, jako jsou peníze, zlato nebo kovy. Je tak teoreticky vhodnější pro platby a převody peněz.