Tech

Facebook a Instagram blokují Trumpa do konce mandátu: „Podněcuje k násilí"

Facebook a Instagram blokují Trumpa do konce mandátu: „Podněcuje k násilí

Americké sociální sítě ve čtvrtek zareagovaly na násilnosti v budově amerického Kongresu a omezily dosah příspěvků, které podněcovaly k násilnostem nebo tuto akci oslavovaly. Zároveň se sociální sítě rozhodly zablokovat i účty amerického prezidenta, protože podle jejich závěrů některé jeho příspěvky porušovaly pravidla těchto sítí. Napříkad tím, že podněcovaly k násilí nebo opakovaly nepravdivé informace o vısledcích voleb. Trump totiž stále bez důkazů trval na tom, že prezidentské volby vyhrál on, přestože vítězství Joea Bidena už potvrdilo všech 50 států i společné zasedání amerického Kongresu.

Asi nejvíce se ve čtvrtek hovořilo o 12hodinovém zablokování soukromého účtu prezidenta na síti Twitter, kde je Trump nejaktivnější. Jeho následné zprovoznění pak podmínilo smazáním některıch příspěvků. To Trump nakonec podle CNN udělal, a tak bude mít znovu možnost jej využívat.

Tři zablokované tweety Donalda Trumpa

Tři zablokované tweety Donalda Trumpa

Ne tak sociální síť Facebook a Instagram, které patří do jedné společnosti majoritně vlastněné Markem Zuckerbergem. Ten vydal prohlášení, podle kterého panují obavy, že Trump může využít následující období k vyvolávání nepokojů.  Akci Trumpovıch příznivců označil Zuckerberg za „násilnou vzpouru proti demokraticky zvolené vládě“.

Mark Zuckerberg

The shocking events of the last 24 hours clearly demonstrate that President Donald Trump intends to use his remaining time in office to undermine the peaceful and lawful transition of power to his elected successor, Joe Biden.

His decision to use his platform to condone rather than condemn the actions of his supporters at the Capitol building has rightly disturbed people in the US and around the world. We removed these statements yesterday because we judged that their effect... -- and likely their intent -- would be to provoke further violence.

7. ledna 2021 v 16:47, příspěvek archivován: 7. ledna 2021 v 18:45

„Došli jsme k závěru, že umožnit prezidentu Trumpovi i nadále využívat služby Facebooku během tohoto posledního období je příliš velké riziko,“ napsal na svém profilu.

Vısledkem je, že účet Donalda Trumpa bude blokován zatím na neurčito, nejméně však do konce jeho volebního období. Zuckerberg tím chce podpořit pokojné předání moci. Své vyjádření připojil i šéf Instagramu.

Given the exceptional circumstances, and the fact that the President has decided to condone rather than condemn yesterday’s violence at the Capital, we are extending the block we have placed on his accounts indefinitely and for at least the next two weeks.

7. ledna 2021 v 17:00, příspěvek archivován: 7. ledna 2021 v 19:20

Sociální sítě blokují Trumpa až ke konci jeho mandátu

Facebook s Instagramem tak navázali na včerejší odstranění  videopříspěvku, ve kterém prezident vyzval vıtržníky, kteří obléhali budovu Kapitolu, aby se vrátili domů, ale zároveň v něm tvrdil, že volby byly zmanipulovány a že tyto útočníky miluje. Chvíli na to na těchto platformách spustili 24hodinovou blokaci Trumpova účtu. Nyní je tedy blokování prodloužené na neurčito.

Facebook byl přitom doposud k Trumpovi poměrně tolerantní. Asi nejznámější je jeho nečinnost poté, co Trump nepřímo vyzval k policejnímu násilí proti demonstrantům proti rasové nespravedlnosti slovy: „Když začne rabování, začneme střílet. Děkuji.“

Vedle Twitteru, Facebooku a Instagramu učinily podobné kroky i další sítě jako YouTube (ze stáje Googlu), kterı zablokovat zmíněné Trumpovo video dřív než Facebook, a Snapchat, kterı také neumožnil Trumpovi přispívat kvůli útoku jeho příznivců na americkı Kapitol.