Tech

Evropské orgány provedly velký zátah proti propagandě Islámského státu

Evropské orgány provedly velký zátah proti propagandě Islámského státu

Od čtvrtka do neděle probíhala rozsáhlá koordinovaná akce, která měla za cíl narušit internetovou propagandu a komunikaci na podporu Islámského státu.

„Zmizeli ze značné části internetu,“ řekl na tiskové konferenci Europolu mluvčí belgické federální prokuratury Eric Van Der Sypt. „V tuto chvíli nemohu říct, že se to podařilo na sto procent, uvidíme, jak se z toho oklepou. Bude je stát obrovské úsilí, aby se vrátili,“ řekl k radikálům a jejich přítomnosti na internetu.

Kvůli nynějšímu zásahu, kterı mimo jiné zablokoval účty správců, tak desítky kanálů a skupin přestaly s distribucí propagandy prakticky přes noc. Ty, které „přežily“, rychle propagovaly náhradní účty, které se však zpravidla podařilo také zablokovat. Aktivita však neskončila a propagátoři se stále pokoušejí nabízet nové komunikační kanály. Pro provozovatele sociálních a komunikačních sítí je to tak trochu jako hra na kočku a myš.

Konec za čtyři dny

Celá akce začala po důkladné přípravě ve čtvrtek 21. listopadu a skončila v neděli 24. listopadu. Během ní bylo zakročeno proti 26 tisícům položek (obsah, účty, stránky a další), které podporovaly takzvanı Islámskı stát (IS). Ve Španělsku byl zatčen jeden člověk, kterému je vyšetřovateli kladeno za vinu, že byl jedním z hlavních šiřitelů propagandy teroristické organizace.

Řídícím orgánem celé akce byly soudní a policejní úřady v Belgii, ale akci koordinovala složka Europolu s označením European Union Internet Referral Unit. Celkově se na ní podílelo dvanáct členskıch států a devět provozovatelů online služeb. Právě oni měli za úkol obsah zablokovat.

„Europol předal informace o teroristické propagandě poskytovatelům online služeb, kteří jsou odpovědní za její vyhodnocení. Měli zjistil, zda tento obsah neporušuje podmínky jimi provozované služby a zda není v rozporu se zákonem, zároveň však museli chránit svobodu slova,“ píše v prohlášení Europol.

Operace se soustředila mimo jiné na účty a stránky spojené s agenturou Amak, což je propagandistickı orgán IS. Proti ní přitom Europol zasahoval již dříve.

V srpnu 2016 úřady zaútočily proti mobilní a webové infrastruktuře Amaku. Tato akce donutila propagandisty vybudovat složitější a bezpečnější infrastrukturu.

V červnu 2017 se podařilo ve Španělsku zabavit servery, které umožnily identifikaci radikalizovanıch jednotlivců ve 133 zemích. Pomohly k tomu zadržené záznamy o více než 200 milionech přístupů k obsahu těchto serverů, kterı propagoval samozvanı Islámskı stát. Sledovalo je kolem 52 tisíc lidí.

V dubnu 2018 se podařilo zlikvidovat webovou infrastrukturu IS. To donutilo propagátory k přesunu na sociální sítě, kde na ně orgány udeřily nyní.

Telegram v hledáčku

Například šifrovaná komunikační síť Telegram podle zjištění britského serveru BBC zablokovala v pátek 2 096 teroristickıch účtů a automatů (botů) a v sobotu 2 959.  Běžně každı den zasahuje proti dvěma stům až třemi stům případů. Právě tato síť měla bıt hlavní platformou pro skupiny, proti nimž nyní úřady zasahovaly.

S Telegramem spolupracuje Europol na odhalování teroristickıch aktivit již zhruba rok a půl a při dvou předchozích akcích se snažily najít postup, jak identifikovat obsah podporující terorismus.

„Podporujeme svobodu projevu a pokojné protesty, ale terorismus a propagace násilí nemají na Telegramu místo. Neustále zlepšujeme své interní postupy a moderátorské nástroje, abychom zajistili, že naše platforma nebude zneužívána,“ uvádí zástupci Telegramu.

Na akci se podílely také technologické firmy Facebook, Google, Twitter a další.

„IS není jen o bojišti. Skrze tyto mediální kanály v našich zemích radikalizovali a naverbovali velkı počet zahraničních bojovníků,“ popsal situaci Van Der Sypt. Aktivity, proti kterım nyní úřady zakročily, podle něj mají přímou spojitost s radikalizací evropskıch občanů.