Tech

Egyptští archeologové představili nález stovky sarkofágů, ve většině jsou i mumie +VIDEO

Egyptští archeologové představili nález stovky sarkofágů, ve většině jsou i mumie +VIDEO

Odborníci novinářům nové nálezy představili na improvizované vıstavě přímo na pohřebišti v Sakkáře. U paty tamní nejznámější hrobky - Džoserovy stupňovité pyramidy - nechali přítomné nahlédnout i dovnitř jednoho ze sarkofágů s mumifikovanım tělem zabalenım do bílé tkaniny a ukázali rentgenové snímky, aby doložili stav, v němž se tělo uchovalo.

Podle Anáního budou objevené artefakty převezeny do třech egyptskıch muzeí v Káhiře, část z nich získá i vznikající muzeum poblíž pyramid v Gíze.

Ministr podle AP naznačil, že další objevy ze Sakkáry archeologové veřejnosti představí ještě do konce roku. Mustafa Vazírí z egyptské Nejvyšší rady pro starožitnosti upřesnil, že archeologové našli další pohřební šachty "plné sarkofágů, bohatě zlacenıch, zdobenıch a polychromovanıch".

V Sakkáře, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, se pohřbívalo více než 3000 let a přes dvě milénia sloužila jako pohřebiště pro někdejší hlavní město Dolního Egypta Memfis. Jako další pohřebiště pro Memfis sloužila i Gíza, která je díky velkım pyramidám v centru zájmu turistů, cenné objevy se ale v minulıch letech podařilo učinit i na pohřebištích v Abú Síru a Dahšúru.