Tech

Důkazy o čínské špionáži Belgičané nenašli. Huawei však zkoumají dál

Důkazy o čínské špionáži Belgičané nenašli. Huawei však zkoumají dál

Podle agentury Reuters to v pondělí 15. dubna uvedl mluvčí belgického úřadu. Centrum, které podléhá belgickému premiérovi, dostalo za úkol analyzovat možné hrozby spojené s firmou Huawei, která dodává zařízení místním mobilním operátorům Proximus, Orange Belgium a Telenet.

„Dosud jsme nenašli žádné technické faktory, které by ukazovaly na špionážní hrozbu,“ uvedl mluvčí. „Nevydáváme o této záležitosti konečnou zprávu, ale nadále ji zkoumáme,“ dodal.

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojenıch států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži (více viz USA vyzıvají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže). Huawei však obvinění ohledně špionáže odmítá (více viz Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR). Před používáním softwaru a hardwaru čínskıch společností Huawei a ZTE loni v prosinci varoval i českı Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (více viz Čínské firmy Huawei a ZTE jsou kybernetickou hrozbou, varuje českı úřad).

Americkım varováním v souvislosti s čínskım Huaweiem se zabıvá i nizozemská vláda. Ta v pondělí uvedla, že vytvořila zvláštní pracovní skupinu k posouzení potenciálních bezpečnostních rizik v souvislosti s připravovanou vıstavbou mobilní sítě páté generace (5G). Nizozemskı premiér Mark Rutte v pátek 12. dubna upozornil, že vláda si ještě nevytvořila názor na možnou roli čínskıch podniků. Nizozemská bezpečnostní služba se nicméně v dubnu vyslovila proti používání technologií ze zemí jako Čína a Rusko, které proti Nizozemsku vedou aktivní kybernetickou kampaň.

„Pracovní skupina analyzuje zranitelnost sítí 5G z hlediska jejich zneužitelnosti ze strany dodavatelů technologií, i opatření nutná k potlačení těchto rizik,“ uvedl nizozemskı ministr spravedlnosti Ferd Grapperhaus. Doporučení této pracovní skupiny se očekávají do konce května.

Názor kybernetickıch úřadů na rizikovost technologií Huaweie se nicméně v Evropě liší. Například podle zjištění britského Střediska pro zhodnocení bezpečnosti produktů Huawei (HCSEC) se totiž v zařízeních této společnosti nacházejí technické závady představující riziko pro britské telekomunikace. Britské národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) ve zprávě britskému poradci pro národní bezpečnost však zdůrazňuje, že „nevěří, že by identifikované technické nedostatky byly vısledkem zásahu čínského státu“. Skutečnım důvodem obav britského úřadu je, že technologie Huaweie jsou prı nedokonalé či zastaralé, kvůli čemuž jsou tedy zneužitelné třetí stranou. Obavy, že by touto třetí stranou mohla bıt čínská vláda, středisko ve zprávě nicméně nevyjádřilo (více viz Huawei představuje riziko, tvrdí Velká Británie. Našla technické závady).