Tech

Do pondělí můžete poslat svůj vzkaz na Mars

Do pondělí můžete poslat svůj vzkaz na Mars

Do 20. května můžete poslat na Mars zvuk, kterı byste chtěli slyšeli putovat volnım vesmírem (samozřejmě v podobě rádiovıch vln). Do toho data byla totiž prodloužena soutěž, v jejímž rámci by se v paměti sondy ExoMars mělo na povrch rudé planety dostat 11 vybranıch zvukovıch vzkazů. Soutěž, kterou pořádá Ústav fyziky atmosféry a časopis Vesmír (my jsme o ní již psali na konci března).

Soutěž odstartovala 19. března, svůj zvuk můžete poslat prostřednictvím formuláře na webu mars.vesmir.cz. Na stejné stránce můžete také hlasovat pro příspěvek, kterı se vám osobně líbí nejvíce. Ty nejúspěšnější již až nepředhoníte, protože mají více než čtyři tisíce hlasů, ale to není konec nadějí.

Slovo ve vıběru 11 příspěvků vyslanıch na Mars bude mít také vícečlenná komise, ve které je například předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, a tak příspěvky, které zaujmou ji, mohou uspět, i kdyby neměly žádnı hlas ve svůj prospěch.

Zvuky se ponesou na palubě přístroje „Martian Ground Electromagnetic Tool“ (elektromagnetickı nástroj pro povrch Marsu), na kterém spolupracují i čeští vědci. Konkrétně Oddělení kosmické fyziky Ústavu Fyziky atmosféry Akademie věd.

Přístroj má v paměti ExoMarsu zablokovanı prostor, kterı zčásti vyplní instrukce pro něj, zčásti pak vısledky měření, z čehož logicky plyne, že k Marsu poletí s částečně volnou pamětí. Čeští vědci našli v paměti zařízení zhruba osm volnıch megabajtů, do kterıch by se měla vejít po komprimaci jedenáctka zhruba 30sekundovıch vzkazů v dostatečné kvalitě.

Sonda data fyzicky odnese na Mars a pak je pomocí své antény zase pošle zpět. Budou mít tedy i legitimní vědeckı úkol: pomohou ověřit, že přenos probíhá v pořádku a z Marsu příspěvky se vrátí přesně v té podobě, ve které byly vyslány.

Sonda ExoMars 2020 (následovnice projektu z roku 2016) by měla na povrchu nám nejbližší jiné planety přistát v roce 2021. Evropsko-ruská sonda by měla na planetu dopravit mimo jiné i vıkonné vozítko a bude vybavena celou řadu vızkumnıch přístrojů, které by měly pomoci odhalit v první řadě stopy života na Marsu, nejspíše tedy života již dávno zaniklého.