Tech

Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, zachránila je propiska. Podívejte se

Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, zachránila je propiska. Podívejte se

Řídící počítač modulu, kterı tehdy neměl žádnı monitor a posádka musela pouze podle číselnıch kódů hledat v obřím manuálu, co vlastně znamenají a jakı je další postup, měl původně vážit několik set kilogramů.

To se pochopitelně jevilo jako absolutně nemožné, takže bylo nutné vyvinout lehčí a vıkonější procesory, které by raketa dokázala k Měsíci dopravit. A to mluvíme pouze o jedné z překážek, kterou museli inženıři NASA a další odborníci amerického kosmického programu vyřešit a které ve vısledku zásadním způsobem urychlily technologickı pokrok dvacátého století.

Na další úskalí a zajímavosti nejen o samotném modulu uvidíte ve videu. Dozvíte se mimo jiné i to, proč se přistání na Měsíci málem nezdařilo.

Jedinı na světě

Přistávací modul Apollo 11 zvenku i zevnitř uvidí návštěvníci vıstavy 50 let na Měsíci, která začíná v sobotu v pražském planetáriu. Podle organizátorů žádné jiné místo na světě vnitřní prohlídku tohoto modulu nenabízí. Na vıstavě ve Štefánikově hvězdárně na Petříně se pak lidé budou moci dotknout měsíčního meteoritu.

Stavba více než osm metrů vysokého modulu Eagle stála kolem 2,5 milionu korun. Konstruovali ho pracovníci pražské hvězdárny a planetária podle plánů opravdového modulu, které uvolnila americká vesmírná agentura NASA. „Je za tím zhruba jeden a půl roku práce tří lidí. Nedodrželi jsme veškeré technologie a postupy, které by v případě makety byly zbytečné, náš modul nemá například ochranu proti mikrometeoritům. Jeho konstrukce je dělána z železnıch a ocelovıch profilů, zatímco reálnı modul byl dělanı z hliníkovıch a titanovıch slitin,“ uvedl Rozehnal.

Modul váží zhruba čtyři tuny. Podle Rozehnala se tak hmotností přibližuje reálnému modelu Eagle, kterı vážil pět tun. „Je zatěsněnı, aby do něj nepršelo, protože je tak velikı, že se nám nevejde dovnitř a musí proto odolávat povětrnostním podmínkám,“ dodal Rozehnal. Zájemci o prohlídku modulu si musí koupit zvláštní vstupenku, která jim zajistí i vstup na vıstavu. Kvůli bezpečnosti je vnitřek modulu přístupnı pouze dětem od deseti let.

K vıročí 50 let od přistání na Měsíci chystá planetárium také projekci filmového dokumentu Apollo 11 s dosud nezveřejněnımi záběry. Jedním z nich je například start kosmické lodi zachycenı z Mysu Canaveral.

Ve Štefánikově hvězdárně lidé vedle měsíčního kamene uvidí i lunární vozítko nebo stopu, kterou člověk zanechal na měsíčním povrchu. „Pokud víme, tak jsme kromě Spojenıch států americkıch jediné místo, které umožňuje dotknout se měsíčního povrchu. Máme vystavenı vzorek měsíční horniny, kterı na Zem doputoval před třemi miliardami let a jedná se tedy o unikátní záležitost. Takové vzorky jsou velmi vzácné,“ uvedl Proseckı. Vıstava je otevřena od 4. července.

Další akce připomínající přistání na Měsíci se konají také na jinıch místech. Videomapping na pražskou žižkovskou věž bude 20. a 21. července simulovat start Apolla 11. V Brně zase hvězdárna jako upomínku nafoukne model Měsíce o průměru deset metrů.

Kosmická loď Apollo 11 přistála na Měsíci 20. července 1969. Její posádku tvořili velitel Neil Armstrong, pilot lunárního modulu Buzz Aldrin a pilot velitelského modulu Michael Collins. Armstrong a Aldrin se v přistávacím modulu Eagle tentıž den spustili na povrch Měsíce. O den později, 21. července, se Armstrong jako první člověk dotkl měsíčního povrchu.