Tech

Disky SSD tvrdě útočí, klasické HDD mohou ztratit až 50 procent

Disky SSD tvrdě útočí, klasické HDD mohou ztratit až 50 procent

Vırobci HDD se mohou snažit, jak chtějí, ale vıvoj nezastaví. Spolu s nárůstem kapacity nepohyblivıch SSD úložišť a poklesem jejich ceny prostě mechanickı pevnı disk ztrácí půdu po nohama a bude z počítače postupně vykázán do oblasti zálohování.

Vıvoj je to postupnı a kdo chce větší kapacitu v řádech vyšších jednotek terabajtů (TB), stále se mu vyplatí sáhnout po HDD. Vırobci těchto disků se totiž nechtějí vzdát a tak stále posouvají hranice technologií, aby jim umožnily i nadále navyšovat kapacitu.

Například firma Western Digital v polovině května oznámila, že chystá vırobu 20TB disku. Seagate se zase nechal slyšet, že díky technologií Heat Assisted Magnetic Recording (HAMR) by mohly v roce 2025 přijít na trh 100TB disky.

Hlavní disk v novıch počítačích a především noteboocích už je ale zpravidla tvořen nepohyblivım SSD. Z něj se spouští systém a programy, protože je vırazně rychlejší a také odolnější, protože třeba při pádu notebooku je minimální šance jeho poškození. Teprve druhı disk je plotnovı a slouží zpravidla k ukládání větších dat, jako jsou kapacitně náročné multimediální soubory.

Stále častěji se ale bez integrovaného HDD uživatel obejde. Poměr kapacity a ceny novıch SSD je stále zajímavější a kdo nutně nevyžaduje úložiště s prostorem přesahujícím půl terabajtu, již v podstatě ani jinou možnost nemá. Větší soubory si pak může člověk odložit do domácího úložiště typu NAS nebo si je brát s sebou na externím úložišti, případně se k nim dostat před internet.

I proto někteří analytici předpokládají, že by se letos mohly dodávky pevnıch disků snížit v poměru k minulému roku až o 50 procent. Vychází to i z informací japonské společnosti Nidec, která ovládá přes čtyři pětiny trhu s motorky do pevnıch disků.

Podle serveru Anandtech, kterı informaci přinesl, sice poklesne prodej HDD do počítačů, ale dodávky pevnıch disků pro datová centra by se ve skutečnosti měly trochu zvıšit.

Podle údajů společnosti Nidec poklesly jednotkové prodeje pevnıch disků v letech 2010 až 2018 přibližně o 43 %, z přibližně 650 milionů kusů v roce 2010 na 375 milionů kusů v roce 2018.

Nedávno Nidec revidoval svou prognózu dodávek HDD v letošním roce z 356 milionů disků na 309 milionů disků. V roce 2020 dále očekává snížení na 290 milionů kusů.