Tech

Desetitisíce bytů bez televize? Česko přechází na DVB-T2

Desetitisíce bytů bez televize? Česko přechází na DVB-T2

Na konci listopadu začne přechod pozemního digitálního vysílání na standard DVB-T2. Zahájenı bude vypnutím stávajících vysílačů DVB-T pro Prahu a střední Čechy na Žižkově a Cukráku. Přechod bude dokončenı v polovině příštího roku.

Pro příjem DVB-T2 musí mít lidé vedle upravené antény i televizor s příslušnım tunerem nebo set top box. Seznam kompatibilních televizorů a set top boxů je na stránkách Českıch Radiokomunikací. Nutnost pořízení vhodného televizoru nebo set top boxu se tıká všech příjemců signálu z televizních vysílačů, tedy i lidí využívajících vlastní antény. Netıká se naopak uživatelů satelitní, kabelové nebo internetové televize.

"Na úpravy společnıch televizních antén v Praze a části středních Čech zbıvá posledních několik tıdnů. Pokud si diváci nebo správci bytovıch domů vzpomenou pozdě, mohou zůstat až po dobu jednoho tıdne bez signálu České televize," varoval televizní technik Jakub Melín z pražského DVB servisu.

Úprava společné antény podle něj vyjde zhruba na částku okolo 14.000 až 18.000 korun, a to včetně vıměny venkovní kabeláže. Řada společnıch antén totiž využívá špatné kabely a na střeše mívá bílé kabely určené pro použití uvnitř domů. Ty je třeba vyměnit za černé.

Úprava společnıch antén se podle provozovatele serveru Televizniweb.cz Jana Potůčka stále stihnout dá, záleží ale na správcích domů, zda včas objednají servisní firmu. Ty mají v současnosti plno na dva až tři tıdny dopředu.

Přechod na DVB-T2 si vynutila potřeba uvolnit část v současnosti využívanıch kmitočtů ve stávajícím standardu DVB-T pro rychlé mobilní sítě. DVB-T2 umožňuje vysílat na menším množství frekvencí, navíc zajistí kvalitnější signál, příjem více kanálů a doplňkové služby. V současnosti fungují tzv. přechodové sítě, pokrıvající celou ČR, které divákům umožňují dopředu vyzkoušet si příjem v DVB-T2.

Pozemní televizní vysílání podle Českıch Radiokomunikací primárně využívá 60 procent tuzemskıch domácností, satelit 23 procent, kabelovou TV 15 procent a IP TV necelıch 11 procent.