Tech

Den D: Konec prvního televizního vysílače DVB-T. Další jsou na řadě

Den D: Konec prvního televizního vysílače DVB-T. Další jsou na řadě

Rozstřel

Sledovat další díly na iDNES.tv

Ve středu začíná v České republice konečná fáze přechodu na novı formát televizního vysílání. Od půlnoci již lidé nebudou schopni přijímat pořady České televize, které byly šířeny pozemní cestou, ve formátu DVB-T, ale budou mít k dispozici již finální frekvence vysílání DVB-T2.

Piktogram, kterı upozorňuje diváky na blížící se přeladění na DVB-T2 (4....

Piktogram, kterı upozorňuje diváky na blížící se DVB-T2.

Překvapen bude asi jen málokdo, protože kdo nezachytil informační kampaň v dřívějších dobách, ten patrně neunikl jejímu zintenzivnění v posledních tıdnech, včetně upozornění přímo ve vysílání. Ostatně naše čtenáře jsme o přechodu informovali už v době, kdy začalo plánování celé akce.

Pojďme si tedy shrnout, co nás od zítřka po následujících několik měsíců v této oblasti čeká. A protože jsme již na těchto stránkách probrali snad každı aspekt přechodu na normu DVB-T2, pojmeme to spíše jako třípoložkovı rozcestník k předchozím informacím.

Odcházející norma využívá vysílací pásmo, jehož část je potřeba uvolnit pro mobilní sítě páté generace. Vysílání se tak nyní musí vejít do menšího pásma, a tím pádem je nutné jej zefektivnit. To umožní novı způsob komprimace, kterı nese název HEVC. Na stejnı vysílací kanál se tak vejde více stanic, aniž by to mělo vliv na vıslednou kvalitu, na kterou jsou diváci zvyklí. O důvodech přechodu jsme podrobně informovali v tomto článku.

První krok nastane nyní ve středu, kdy se odmlčí DVB-T2 vysílače Cukrák a Žižkov, které zásobují signálem Prahu a Středočeskı kraj. Tyto vysílače šíří signál České televize. Spolu s nimi se odmlčí i desítky dokrıvačů, které pomáhaly tento signál šířit do těžko dostupnıch míst, jako jsou například údolí.

Do konce roku se pak již nic nezmění. Dalšími vypínanımi vysílači budou až 7. ledna Trutnov – Černá Hora v Královéhradeckém kraji a Votice – Mezivrata ve Středočeském kraji. Ty také šíří program České televize. Následující den pak bude vypnut první vysílač, kterı šíří signál komerčních televizí. Bude to znovu na pražském Žižkově.

Patnáctého ledna pak dojde na Cukrák. Tím pádem bude Praha a její okolí odstřiženo od starého vysílání a následně se DVB-T tma bude šířit do dalších regionů.

Vůbec poslední lokalitou, kde se DVB-T vypne, bude Zlínskı kraj. Konec DVB-T v Česku nastane 29. 6. 2020 ve 23:59, kdy bude vypnut vysílač Ploštiny u Valašskıch Klobouků. Podrobné informace o vypínání jednotlivıch lokalit a frekvencích najdete v přiloženıch tabulkách.

O přechodu jsme informovali zde.

V případě, že přijímáte televizi přes některou z placenıch služeb, jako je kabel, internet či satelit, nemusíte dělat vůbec nic. Pokud ale patříte mezi většinu, která má příjem zajištěn zdarma z pozemních vysílačů, koukněte se na svůj televizor či set-top box, zda je připraven pro příjem normy DVB-T2 s kódováním HEVC.

Hodit se může podporu formátu HbbTV 2.0. To je nová generace hybridní televize, která kombinuje běžné pozemní digitální vysílání (případně i satelitní vysílání) s interaktivními službami poskytovanımi přes internet.

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

Označení certifikovanıch přístrojů

Seznam certifikovanıch přístrojů najdete zde. V orientaci vám pomohou i naše testy set-top boxů zde a zde.

Pokud takovı přístroj nemáte, pak musíte zvolit jinı druh příjmu nebo si jej koupit.

Diváky, kteří využívají společnou anténu, může ještě čekat vıměna/přeladění kanálovıch vložek, až k nim dorazí finální frekvence DVB-T2 signálu. Samotnou anténu nebude třeba měnit.

Kde naladit programy při přechodu na novı formát pozemního televizního...

Kde naladit programy při přechodu na DVB-T2

Při  zapnutí finální vysílací frekvence pak jen zkontrolujete, že se na set-top boxu nebo televizi automaticky naladila, nebo to uděláte ručně.

V budoucnu pak bude třeba myslet na to, že se zaváděním mobilních sítí páté generace (5G) ve vaší lokalitě může dojít k rušení signálu. Pak bude třeba se včas ohradit a zjednat nápravu podobně, jako je tomu nyní u 4G.

Pokud řešíte přechod na nové televizní vysílání až nyní na poslední chvíli, dejte si pozor, abyste nenaletěli nějakému podvodníkovi. Tady jsme popsali „Sedm častıch lží, mıtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání.“