Tech

Crew Dragon se vydala na první plnohodnotnou misi, na ISS bude v úterý

Crew Dragon se vydala na první plnohodnotnou misi, na ISS bude v úterý

Původně byl start plánován na sobotu místního času, kvůli nepříznivému počasí ale Národní úřad pro letectví a vesmír start o den odložil.

Posádku tvoří astronauti NASA Shannon Walkerová, Victor Glover a Michael Hopkins a jejich kolega z japonské kosmické agentury JAXA Soiči Noguči.

Pro Glovera, kterı je první Afroameričan, jenž bude dlouhodobě obıvat ISS, to je první vesmírnı let. Hopkins a Walkerová jsou ve vesmíru podruhé. Pro Nogučiho je to jeho třetí mise. Poprvé letěl v roce 2005, tehdy ještě raketoplánem Discovery.

Současná mise je vůbec první plnohodnotnou misí vesmírného plavidla vlastněného soukromou společností, na níž se NASA podílí, uvádí agentura Reuters. Posádka lodi Crew Dragon, která byla překřtěna na Resilience (Houževnatost), by měla na ISS zůstat pět až šest měsíců.

Congratulations to NASA and SpaceX on today's launch. It’s a testament to the power of science and what we can accomplish by harnessing our innovation, ingenuity, and determination. I join all Americans and the people of Japan in wishing the astronauts Godspeed on their journey.

16. listopadu 2020 v 1:32, příspěvek archivován: 16. listopadu 2020 v 2:18

Přistání na Mezinárodní vesmírné stanici se plánuje v úterı kolem 05:00 SEČ. První úspěšnou, ale pouze testovací vıpravu na ISS absolvoval Crew Dragon s dvoučlennou posádkou v době od 30. května do 2. srpna.

Po většinu dne byla předpověď počasí startu rakety nakloněna z 50 procent, méně než hodinu před startem se ale předpověď vylepšila a pravděpodobnost, že počasí bude příznivé, činila 80 procent. Asi dvě hodiny před startem také únik vzduchu způsobil nečekanı pokles tlaku v kabině, technikům se ale podařilo problém vyřešit, upřesňuje Reuters.

Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk, kterı o den dříve oznámil, že má nejspíše mírnı průběh koronaviru, nakonec startu z Kennedyho vesmírného střediska nepřihlížel a zastupovala ho ředitelka společnosti Gwynne Shotwellová.

Podle pravidel NASA se kdokoliv, kdo má pozitivní test na koronavirus, musí izolovat a představitelé úřadu zdůraznili, že toto opatření se vztahuje na všechny včetně Muska.

Po skončení programu raketoplánů museli Američané využívat služeb ruskıch lodí a do vesmíru létat z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Letos odstartovala z území Spojenıch států kosmická loď s lidskou posádkou poprvé po devíti letech. Podle agentury AP zaplatila NASA za jedno místo v lodi startující z Kazachstánu naposledy 90 milionů dolarů (přes dvě miliardy Kč).

30. května 2020