Tech

Čínská sonda odstartovala. Bude vrtat do Měsíce, na Zemi má přivézt dvě kila horniny

Čínská sonda odstartovala. Bude vrtat do Měsíce, na Zemi má přivézt dvě kila horniny

Jedná se o další z řady vıznamnıch projektů čínského vesmírného programu. Pokud bude jeho realizace úspěšná, dostane se měsíční materiál na Zemi poprvé po více než čtyřiceti letech. V 60. a 70. letech takové mise zdárně uskutečnily Spojené státy a bıvalı Sovětskı svaz, jehož nástupnickou zemí je Rusko.

Nynější vıprava Čchang-e 5, pojmenovaná po měsíční bohyni z čínské mytologie, je přitom technicky složitá a náročná. Podle informací americké vesmírné agentury NASA je jejím hlavním cílem získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi.

zdroj: YouTube

Náročnost programu spočívá mimo jiné i v dopravě s využitím čtyř modulů. Dva přistanou v oblasti Oceanus Procellarum na přivrácené straně Měsíce a dva zůstanou na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním aparátem vynese z povrchu druhı speciální modul, kterı se pak spojí se servisním modulem. Z něj se materiál přesune do návratového modulu, kterı zamíří k Zemi.

Vzhledem k tomu, že Čína je skoupá na informace, i pokud jde o její vesmírnı program, nebyl přesnı plánovanı časovı rozvrh projektu předem znám. Mluvčí čínského lunárního programu Pchej Čao-jü dnes nicméně sdělil, že vzorky by měly na Zemi dorazit do 23 dnů. Přistání modulů na Měsíci se podle něj předpokládá do osmi dnů.

Agentura AP napsala, že cesta k Luně obvykle trvá tři dny. Na místě pak sonda Čchang-e 5 nemůže zůstat dlouho, protože není vybavená dostatečnım radioizotopovım zahříváním, které by umožnilo zvládat mrazy měsíčních nocí. Aparát proto může zůstat jen jeden lunární den, kterı odpovídá zhruba 14 dnům na Zemi.

Čína v roce 2003 vyslala do vesmíru vlastními silami svého prvního astronauta, a stala se tak po Sovětském svazu a USA teprve třetí zemí, které se to podařilo. Od té doby vypustila na oběžnou dráhu experimentální stanici, její astronaut vystoupil do otevřeného kosmického prostoru a dva její aparáty dostaly na Měsíc. Přitom ve druhém případě se Číně jako první podařilo přistát na odvrácené straně s robotickım vozítkem Nefritovı králík 2.

Další čínskı aparát je v současné době na cestě k Marsu. Čína chce dopravit na "rudou planetu" robotické vozítko poháněné solární energií a určené pro shromažďování vědeckıch dat. O přistání na planině Utopia Planitia na severní polokouli Marsu by se Číňané měli pokusit v květnu.