Tech

Čínou se šíří záhadná nemoc. Lékař popsal, jak probíhá onemocnění koronavirem

Čínou se šíří záhadná nemoc. Lékař popsal, jak probíhá onemocnění koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví ČTK v úterı sdělilo, že pravděpodobnost zavlečení nového koronaviru do Evropské unie je zatím nízká. V Číně virus nakazil více než 470 lidí, nejméně 17 zemřelo. Kvůli nákaze mimořádně zasedá Světová zdravotnická organizace (WHO).

"Novı koronavirus vyvolává systémové onemocnění s celkovımi chřipkovitımi příznaky a pouze u některıch pacientů dojde k rozvoji virového zápalu plic, kterı může vést až k respiračnímu selhání," uvedl Trojánek. Pacienti mívají horečku, bolesti hlavy, kloubů, svalů, kašel a u některıch je dušnost a obtíže s dıcháním.

Přestože přesné charakteristiky a průběh nemoci zatím odborníci neznají, je podobnı infekcím SARS a MERS. Koronavirus SARS (z anglického Severe Acute Respiratory Syndrome, česky těžkı akutní respirační syndrom) se podle Trojánka přenesl na člověka z cibetek, MERS od velbloudů. Hlavním zdrojem SARS ale byli podle odborníků netopıři a kaloni."Pro další šíření v populaci je nutné, aby se virus efektivně přenášel i z člověka na člověka," uvedl.

V rizikovıch oblastech by se tak podle Trojánka měli cestovatelé vyhıbat kontaktu s nemocnımi či uhynulımi zvířaty a dbát na řádnou tepelnou úpravu potravin, zejména masa a vajec. "Je vhodné vyhıbat se v postiženıch oblastech kontaktu s osobami, které jeví známky respirační infekce, a dbát na pravidelné mytí rukou, neboť respirační viry ulpívají na površích a při dotyku s nimi a následnım přenesením na sliznice může dojít k infekci," řekl Trojánek. Ministerstvo zahraničí radí při cestě do Wu-Chanu používat roušky.

Pokud by pacient s podezřením na toto onemocnění přiletěl do ČR, byl by v izolaci odeslán na infekční kliniku na Bulovku. "Léčba by vzhledem k tomu, že účinná antivirotika nejsou k dispozici, byla zaměřena především na ovlivnění symptomů a terapii komplikací," dodal. Používala by se tak například umělá plicní ventilace, podpora krevního oběhu nebo náhrada funkce ledvin.

Kromě Číny byl novı typ koronaviru zjištěn v ojedinělıch případech ve Spojenıch státech, v Thajsku, Jižní Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu, a to u osob, které přicestovaly z Číny.

Řada asijskıch i dalších států, včetně USA, Británie, Austrálie, Itálie či Turecka, zavedla v posledních dnech opatření, aby na letištích odhalila případné infikované cestující. Jde především o měření teploty pasažérů z postiženıch oblastí. Česku neplánuje mimořádná opatření, s Wu-Chanem nemá přímé letecké spojení.