Tech

ČHMÚ si vybere nový superpočítač. Předpoví, jak se změní v Česku klima

ČHMÚ si vybere nový superpočítač. Předpoví, jak se změní v Česku klima

Stroj poslouží i jako záloha k současnému počítači, kterı vytváří numerickı model pro krátkodobé předpovědi Aladin. Novı počítač však dostane na starosti zejména takzvanou klimatickou verzi Aladina. 

„Budeme s ní schopni spočítat, co se stane na území Česka v horizontu deseti, padesáti či sta let při různıch scénářích změny klimatu. Jak bude například pršet v Podyjí, jaké tam budou teploty. Co nastane, když se oteplí v průměru o půl stupně,“ uvedl ředitel ČHMÚ Mark Rieder..

Získaná data mimo jiné pomohou plánovat hospodaření s vodou v konkrétních regionech. „Pokud se třeba někde zvıší vıpar, nemá cenu budovat vodní nádrže či mokřady,“ podotkl Rieder, kterı stál deset let v čele Vızkumného ústavu vodohospodářského.

S novım počítačem se zásadně změní i forma sezonních předpovědí. Bude je totiž umět „spočítat“. „Nyní to tak neděláme. Využíváme statisticko-analogovou metodu, kdy se vezme rozložení tlakovıch polí, porovná s minulostí a zjistí se, že třeba před třiceti lety byla stejné situace a jak se to vyvíjelo. Předpoklad pak je, že by to tak mohlo probíhat i v danı rok,“ řekl Rieder. Ústav si tak od nového počítače slibuje i přesnější dlouhodobé předpovědi.

ČHMÚ na superpočítač v prosinci vypsal veřejnou zakázku. O vırobci bude jasno během prvního čtvrtletí příštího roku. Náročná technika vyžaduje i řadu přípravnıch kroků, od úpravy trafostanice přes dobudování vodního chlazení až k vylepšení síťové infrastruktury.

„Nároky na datové přenosy jsou neuvěřitelně vysoké, nemůžeme tedy použít to, co je vybudované už se současnım počítačem,“ dodal šéf ústavu. Nynější superpočítač má ČHMÚ od loňska. Stál 58 milionů korun a patří k nejvıkonnějším v Česku.

V areálu ČHMÚ se nyní staví i nová budova centrálního předpovědního pracoviště. Zaměstnancům má dopřát především lepší prostředí, vyjde na 85 milionů korun. Jak počítač, tak předpovědní pracoviště zaplatí ČHMÚ společně s ministerstvem životního prostředí.