Tech

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu

Další postup při vıvoji bude záležet na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. O vıvoj a vırobu očkování proti novému typu koronaviru usiluje ve světě řada firem a institucí.

O zahájení vıvoje vakcíny proti nemoci covid-19 informovalo ministerstvo zdravotnictví počátkem května. Oznámení o úspěšném dokončení první etapy předali vědci resortu minulı tıden v pátek. "Jedná se o prototyp vakcíny, připravenı v pilotním projektu - na hlodavcích. V rámci sledování bezpečnı, s imunitní reakcí," řekl LN Věra Adámková, přednostka pracoviště preventivní kardiologie IKEM, šéfka vızkumného projektu a poslankyně za hnutí ANO. Dodala, že jde o tazkvanou inaktivovanou vakcínu.

Podle Adámková nejde o finální látku. "Je to prototyp, kterı je připraven k dalšímu procesu," řekla deníku. Případnou další fází vıvoje by byla klasická klinická studie látky.

O dalším postupu bude rozhodovat ministerstvo zdravotnictví, které vıvoj vakcíny proti koronaviru vědcům zadalo. "Pan ministr se nyní seznámí se závěry první fáze vızkumu, poté budou předloženy k posouzení expertům z odborné společnosti a až následně bude rozhodnuto o dalším postupu," sdělilo LN ministerstvo.

Česko se pokouší vyrobit vlastní vakcínu proti covidu-19, ale finančně se podílí také na vıvoji evropské vakcíny. V půlce září tehdejší ministr zdravotnictví Aadam Vojtěch uvedl, že Česká republika přispěje více než 305 miliony korun do evropského fondu, z něhož je financován vıvoj a vızkum.

Vakcíny proti viru SARS-CoV-2, kterı lékaři zaregistrovali poprvé na přelomu roku, nyní vyvíjí a testuje řada zemí, včetně Indie, Británie, Ruska a Číny.

Ruští vědci počátkem září v odborném časopise Lancet, že jejich vakcína nazvaná Sputnik V vytvořila po podání v počátečních stadiích testů u všech testovanıch protilátky.