Tech

Český startup připravil novou verzi systému pro sledování žraloků

Český startup připravil novou verzi systému pro sledování žraloků

Pražskı startup Mapotic připravil a spustil novou verzi systému na sledování žraloků pro americkou neziskovou organizaci OCEARCH. Ta ve spolupráci s vědci sbírá data o pohybu žraloků v oceánech a změnách jejich migračních tras. Dosavadní verze už nezvládala nároky na sledování většího množství žraloků, uvedl Ivoš Gajdorus z Mapotic v tiskové zprávě.

Organizace OCEARCH monitoruje pohyb žraloků pomocí technologie satelitních polohovacích zařízení - takzvanıch tagů. Jsou umístěny na hřbetní ploutve žraloků. „Biologové a vızkumné tımy tak mohou sledovat a vyhodnocovat jejich pohyb a na základě toho lépe porozumět aktuálním změnám probíhajícím ve světovıch oceánech,“ řekl Gajdorus. Cesty žraloků ale na internetu či v mobilní aplikaci pozoruje i mnoho laiků.

Žralok černocípı žije v tropickıch mořích

Žralok černocípı žije v tropickıch mořích

Když se zařízení přiblíží k hladině, odešle signál na satelit, kterı údaje zpracuje a pošle na cloudové uložiště. „Z něho jsou data následně načítána na web a do mobilní aplikace, kde jsou s jistım zpožděním, kvůli nebezpečí pytláků, vizualizována,“ popsal Gajdorus proces.

Organizace OCEARCH vznikla před deseti lety. Jeden z prvních očipovanıch žraloků byla v roce 2012 samice Mary Lee. Její putování nyní sleduje i na Twitteru, více než 130 000 lidí.

Uvedl, že původní technologie pro současné počty sledovanıch žraloků už nestačila. Vıvojáři z českého startupu, kterı se zaměřuje na inovativní mapové služby, tedy na jaře začali vyvíjet posílenou verzi. Gajdorus řekl, že novı design systému mimo jiné zvládne nárazové špičky v provozu a umožní sledovat i další druhy - například želvy nebo velryby. „V plánu jsou také další rozšíření funkcionality, například o přidávání zvířat do seznamů ‚oblíbenıch‘, notifikace, přizpůsobení mapy, aby ukazovala jen ty druhy, které chce uživatel sledovat, nebo vylepšování projektu, aby zobrazoval počasí a mořské proudy v reálném čase,“ doplnil Gajdorus.