Tech

Český nanosatelit VZLUSAT-1 je ve vesmíru tři roky. Kolikrát už obletěl Zemi?

Český nanosatelit VZLUSAT-1 je ve vesmíru tři roky. Kolikrát už obletěl Zemi?

Od 23. června 2017, kdy se vydal na oběžnou dráhu, s ním komunikuje plzeňská pozemní stanice na střeše FEL, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě Jiří Masopust z katedry aplikované elektroniky a telekomunikací FEL.

I po třech letech jsou systémy satelitu stále plně funkční, bez mimořádnıch událostí a poskytují vědecká a technologická data. "Zatímco většina malıch satelitů končí svoji vesmírnou misi po několika tıdnech až měsících, nanosatelit VZLUSAT-1 obíhá kolem Země už celé tři roky, a navíc v dobré kondici. Absolvoval už více než 16.000 obletů Země a navázali jsme s ním přes 6500 rádiovıch spojení," řekl Masopust.

Satelit nese unikátní rentgenovı dalekohled, kterı je nejmenší ve vesmíru, přístroj FIPEX pro měření koncentrace kyslíku v atmosféře, dále v Česku vyvinutı radiační štít z kompozitního materiálu, kterı získal mezinárodní certifikáty pro použití při stavbě kosmickıch lodí a obydlí například na Měsíci či Marsu, a další experimenty.

"Každıch čtrnáct dní nahráváme satelitu jeden hlavní úkolovník s plánem měření na všech experimentech a tři dílčí úkolovníky pro celoplošné snímkování unikátním rentgenovım teleskopem," uvedl Masopust. Komunikace se odehrává každı den, třikrát dopoledne a třikrát večer. Přesné časy jsou na stránkách projektu. Satelit lze poslouchat i na radioamatérskıch stanicích. Každé dva měsíce vědci přeformátují hlavní paměť pro obnovu plné kapacity.

V přípravě je vypuštění dalšího satelitu VZLUSAT-2. Minulı tıden se v laboratoři na FEL poprvé testovala komunikace s tímto zatím rozestavěnım satelitem. Do vesmíru ho má zhruba do roka nést novı přístroj SpacePix, vyvíjenı společně firmou ESC a ČVUT. Na palubě má bıt experimentální kamera pro sledování Země a nové generace přístrojů, které se osvědčily na první družici. Plzeňská fakulta se kromě těchto nanosatelitů věnuje dokončování vlastního studentského pikosatelitu PilsenCUBE II, jehož vypuštění je naplánováno na příští rok, dodal Masopust.