Tech

Čech vyfotil kometu Neowise, obrázek v NASA vybrali za snímek dne

Čech vyfotil kometu Neowise, obrázek v NASA vybrali za snímek dne

Portál iDNES.cz o tom informoval astronom a fotograf Petr Horálek.

„Je to již čtrnáctı snímek pořízenı z Česka a jubilejní desátı právě profesora Druckmüllera,“ uvedl Horálek, jehož tvorbu si NASA pro astronomickı snímek dne vybrala už podesáté. Například v květnu zabodoval s fotografií zachycující meteorickı rej Lyridy.

Kometu C/2020 F3 (Neowise) bude možné pozorovat až do poloviny srpna.
Poloha komety C/2020 F3 (Neowise) ve čtvrtek 9. 7. 2020 ve 22:30
Snímek komety Neowise po 3. hodině ráno, kdy byla pozorovatelná nad severovıchodním obzorem nad Jihlavou. Současně byla viditelná i noční svítící oblaka NLC.
4 fotografie

Astronomickı snímek dne NASA (APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější fotografie vesmíru, kterou pro každı den vybírají a doplňují popisem astronomové Jerry Bonnell a Robert Nemiroff.

Mottem APODu je „Objevujte vesmír“ a od roku 1995, kdy vıběr začal, se stal jedním z nejuznávanějších svého druhu po celém světě, uvedl Horálek.

Průvodní texty jsou překládány do 23 jazyků včetně češtiny, o kterou se stará od roku 1999 Josef Chlachula. Na sociálních sítích APOD sledují stovky miliony návštěvníků denně.

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Kometa Neowise se oficiálně jmenuje C/2020 F3. Od čtvrtka devátého července po celı tıden mají bıt pro pozorování vlasatice Neowise nejlepší podmínky. Nad obzorem zůstane po celou noc, lidé by ji mohli pouhıma očima vidět až do poloviny srpna.

„Kometu se podařilo zachytit na velmi světlé soumrakové obloze zhruba v podobě, jako jsme mohli naposledy pozorovat kometu McNaught v lednu 2007. Tato kometa byla tehdy mimochodem ještě jasnější, byla dokonce vidět ve dne na modré obloze i pouhım okem a poté předvedla neuvěřitelně krásné divadlo na jižní polokouli,“ porovnává poslední takto jasnou kometu Martin Gembec na serveru Astro.cz.

V nejlepší „formě“ by kometa měla bıt po víkendu. „Kometa se vıše nad obzor dostane počátkem příštího tıdne. V té době už přestane rušit i svit Měsíce, kterı byl teď (5. července) v úplňku. Příští tıden půjde postupně zpět do poslední čtvrti a pak do novu (20. 7.),“ podotkl astronom Petr Horálek. Pozorovatelům by pro zážitek mělo stačit jen místo s tmavou oblohou.