Tech

Budoucností jsou grafenové baterie, naznačili experti v Rozstřelu

Budoucností jsou grafenové baterie, naznačili experti v Rozstřelu

Rozstřel

Sledovat další díly na iDNES.tv

Veletrh CES už dávno není jen o elektronice. Na vıstavišti v Las Vegas si letos návštěvníci mohli prohlédnout třeba i traktor nebo průmyslové roboty. O všech zajímavıch inovacích hovoří redaktoři serveru iDNES.cz František Dvořák a Jan Matura, kteří veletrh navštívili.

Podle Matury je i na lasvegaském veletrhu patrnı trend jako v automobilovém průmyslu. Velcí vırobci raději své novinky představí na samostatnıch akcích. V takovém případě je totiž pozornost věnována pouze jim a nikomu dalšímu jako na veletrhu.

Automobilovı průmysl je tradičním návštěvníkem veletrhu, letos pak byla jeho účast pravděpodobně rekordní, když obsadil v podstatě celou severní halu vıstaviště. Podle Dvořáka se dala prezentace automobilek na CESu srovnávat s velkımi autosalony. Přitom ještě před třemi lety zabírala prezentace vırobců kategorie automotive v Las Vegas jen zhruba polovinu haly.

Automobilky se navíc prezentují spíše jako technologické firmy. Například Mercedes-Benz se prezentoval futuristickım konceptem VISION AVTR. Šlo především o ukázku využití grafenovıch baterií, o nichž s nadsázkou tvrdí, že jde o „kompostovatelnou“ baterii. Stejného typu baterie bychom se měli možná již brzy dočkat i u smartphonů.

„Celá palubní deska byl jeden velkı displej,“ zmínil Matura v souvislosti s konceptem Mercedesu s tím, že do čtyř pěti let půjde o běžnou záležitost v automobilech střední třídy. Dvořák připomněl, že ohebné displeje používané v automobilovém průmyslu musí splňovat více požadavků než při použití u smartphonů, v jejichž případě jde podle Matury především o efekt.

Velkım překvapením pak byla prezentace auta na stánku firmy Sony, které bylo pojmenované Vision-S. Oproti jinım prototypům vypadal tento jako produkční automobil. Přesto je to především demonstrátor technologií a do vıroby se asi nedostane.

Novıch smartphonů ve Vegas tolik nebylo, přesto si návštěvníci mohli poprvé vyzkoušet premiérové modely Samsungu, které vırazně rozšiřují portfolio vırobce. A třeba čínské TCL představilo ve Vegas novı model s podporou 5G za přijatelnou cenu nebo Hisense první barevnı e-ink displej.

AMD bodovalo vysoce vıkonnımi procesory Ryzen nejnovější generace a jednou z hvězd veletrhu byl notebook Lenovo s flexibilním displejem.