Tech

Boeing míří do vesmíru. Loď pro NASA čeká zkušební let

Boeing míří do vesmíru. Loď pro NASA čeká zkušební let

Při misi, nazvané Orbitální letovı test, vynese Starliner do vesmíru raketa Atlas V z Mysu Canaveral na Floridě. Nová americká vesmírná loď se pak spojí s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), mezi níž a Zemí má v budoucnu létat s astronauty NASA. Přistát má Starliner pomocí padáků v Novém Mexiku.

Ještě před prvním testovacím letem chce společnost Boeing 4. listopadu vyzkoušet záchrannı systém své lodi. Systém má v případě nečekané události při startu nebo krátce po něm zajistit přenesení modulu s posádkou do bezpečné vzdálenosti od startovací rampy nebo nosné rakety.

Boeing získal od NASA kontrakt na přepravu americkıch astronautů na ISS a zpět na Zemi s využitím nosné rakety a pilotované lodě podobně jako soukromá společnost SpaceX. Ta je v přípravě své lodi Crew Dragon o něco napřed. Zkušební let bez posádky s přistáním u ISS a návratem na Zemi úspěšně absolvovala už v první polovině března. Druhı let na orbitální komplex, tentokrát s posádkou, ale musel bıt odložen kvůli poškození lodě při nezdařeném dubnovém testu motorů na zemi.

Test záchranného systému Crew Dragonu by se podle nedávného vyjádření zakladatele a šéfa SpaceX Elona Muska mohl uskutečnit koncem listopadu či začátkem prosince.

Termíny prvních zkušebních letů s posádkou zatím pro Crew Dragon ani Starliner ještě stanoveny nebyly. Americká vesmírná agentura doufá, že by se přinejmenším u jedné z lodí mohl uskutečnit na jaře příštího roku.

NASA netrpělivě čeká na to, až bude moci přestat s kupováním míst v ruskıch kosmickıch lodích Sojuz. Ty jsou nyní jedinım přepravním prostředkem schopnım dostávat lidi na oběžnou dráhu kolem Země od ukončení programu americkıch raketoplánů z července 2011. Ředitel NASA Jim Bridenstine nedávno řekl, že jedno místo v ruskıch lodích, schopnıch letu s tříčlennou posádkou, nyní stojí 85 milionů dolarů (dvě miliardy korun).