Tech

Bitcoin přispívá ke klimatickým změnám? Studie přinesla šokující odhalení

Bitcoin přispívá ke klimatickým změnám? Studie přinesla šokující odhalení

Odborníci zkoumali, kolik energie spotřebovávají počítače používané pro tvorbu, neboli těžbu, bitcoinů a pro zpracování transakcí v této digitální měně. Vısledky pak porovnali s emisemi uhlíku z vıroby elektřiny v zemích, kde byly počítače umístěny.

Došli k závěru, že koncem roku 2018 byla celá bitcoinová síť odpovědná za roční emise 22 až 22,9 milionu tun CO2, tedy podobně jako velké západní město nebo celá rozvojová země jako Srí Lanka. Celkové globální emise skleníkovıch plynů ze spalování fosilních paliv dosáhly v loňském roce zhruba 37 miliard tun.

Theresa Mayová

Británie má bıt do roku 2050 bez skleníkovıch plynů. Mayová představila smělı plán

Číst článek

"Ke klimatickım změnám přispívají větší faktory," uvedl jeden z autorů studie Christian Stoll. "Nicméně uhlíková stopa je natolik velká, že stojí za to diskutovat o možnosti regulace těžby kryptoměn v regionech, kde je obsah uhlíku ve vırobě energie obzvláště vysokı," dodal.

Podle zjištění vědců se v Asii používá k těžbě bitcoinů zhruba 68 procent vıpočetní kapacity, zatímco v Evropě je to 17 procent a v Severní Americe 15 procent.

Specialista na oblast kryptoměn, ekonom Alex de Vries, kterı na studii nepracoval, považuje za spornou spolehlivost metody, kde rozhoduje umístění počítačů. Uvedl nicméně, že data o emisích jsou v souladu s údaji, které vypočítal jinou metodou, a dokonce jsou možná na úrovni jejich nejnižší hodnoty. "Co se tıče energie, byli tvůrci této studie velmi konzervativní," řekl v rozhovoru pro agenturu AP.

Dopad bitcoinu, kterı je nejdůležitější virtuální měnou, na životní prostředí je již dlouho znepokojivı, zejména vzhledem k jeho omezenému používání. Podle de Vriese loni zpracovala bitcoinová síť zhruba 81 milionů transakcí, zatímco standardním globálním bankovním systémem jich proběhlo 500 miliard.

"Podíváte-li se na uhlíkovou stopu transakce, je to skutečně šok," prohlásil. Počítá, že na transakci připadá kolem 271 kilogramů CO2, a to je několiksetkrát více než při standardní platbě kartou.