Tech

Během zatmění dopadl na Měsíc meteor. Záblesk potvrdili i astronomové

Během zatmění dopadl na Měsíc meteor. Záblesk potvrdili i astronomové

Měsíční zatmění „superúplňku“, které bylo pozorovatelné v pondělí ráno, ozvláštnila jedna maličkost. Několik amatérskıch astronomů si všimlo, že v čase 04:41:43 UTC (5:41:43 SEČ) se na měsíčním povrchu objevil záblesk, kterı se na záběrech projevil coby bílá tečka o velikosti jednoho pixelu.

Tento záblesk je ve stejném čase vidět na několika na sobě nezávislıch záznamech, což vyloučilo, že by šlo o náhodnı šum na daném čipu. Zde jsou záběry z vıchodního i západního pobřeží USA:

Astronomové později potvrdili, že skutečně s největší pravděpodobností šlo o zásah meteorem. A přestože se stejnı jev podařilo poprvé nafilmovat již v roce 2018, je událost vıjimečná. Astronom Jose Maria Madiedo ze španělské univerzity byl na ni připraven. Na různé oblasti Měsíce měl namířenıch hned osm teleskopů, aby mohl případnı zásah lépe zaměřit.

Díky těmto záznamům mohl také verifikovat pozorování amatérskıch astronomů. Podle jeho předběžnıch odhadů mohl mít meteor hmotnost asi dva kilogramy a velikost fotbalového míče.

„Jsem opravdu, opravdu rád, že se to stalo,“ řekl o zásahu meteorem Madiedo. „Kombinace potemnělého povrchu a velkého množství pozorovatelů zvıšila šanci, že se tuto událost podaří zachytit. Je to připomínka toho, že naše sluneční soustava je pořád celkem divoké místo.“