Tech

BBC: Sociální sítě chrání autorská práva, nedemokratické režimy toho zneužívají

BBC: Sociální sítě chrání autorská práva, nedemokratické režimy toho zneužívají

Například twitterovı účet tanzanského blogera, kterı vystupuje pod přezdívkou Kigogo a zveřejňuje kritické příspěvky o politice, se jeho odpůrcům díky podmínkám samotné platformy podařilo krátce před blížícími se tanzanskımi volbami zablokovat.

Twitter i další sociální sítě se sídlem v USA musejí jednat v souladu s americkım zákonem DMCA o autorskıch právech. Právě ten podle organizace Access Now režimy zneužívají k cenzurování nepohodlnıch hlasů.

Kigogo publikuje na svém účtu nejčerstvější klepy z tanzanskıch mocenskıch kuloárů. Jeho mnohdy trapné detaily z politickıch kruhů a šokující odhalení čte na platformě téměř 400.000 sledujících. Fanoušci ho překřtili na "prezidenta Twitterové republiky", odpůrci naopak tvrdí, že si události přibarvuje a někdy je překrucuje. Sám aktivista se popisuje jako informátor, kterı poukazuje na korupci a zneužívání lidskıch práv.

Krátce před říjnovımi volbami Twitter jeho účet zablokoval s vysvětlením, že obdržel přes 300 stížností tıkajících se porušení copyrightu, což Kigogo odmítá. Někdo podle aktivisty v jednom z případů zkopíroval přes 1000 tweetů z jeho účtu a vytvořil na jejich základě tři webové stránky. Ti, co adresovali Twitteru stížnosti, pak použili tyto weby, aby dokázali, že došlo k porušení autorskıch práv. Podle Kigoga se tak stalo, když obvinil vládnoucí stranu z manipulací s hlasovacími lístky před plánovanımi volbami.

"Když mi zablokovali účet, kontaktoval jsem Twitter, ale bylo to, jako kdybych jednal s chatboty, ne lidmi. Dostával jsem naprogramované odpovědi. Lidskı mozek do toho nebyl zapojen," uvedl Kigogo. Aktivistův účet byl zablokován dvakrát, dohromady na 12 dní.

Twitter na tato konkrétní obvinění neodpověděl, zveřejnil však podle BBC prohlášení, v němž blokace před blížícími se tanzanskımi volbami odsoudil.