Tech

Až 1500 testů na covid denně. Čeští vědci dostali tři miliony na vývoj

Až 1500 testů na covid denně. Čeští vědci dostali tři miliony na vývoj

Společnost DIANA Biotechnologies založili Martin Dienstbier a Václav Navrátil před dvěma lety. „Dostala nás k sobě vlastně náhoda,“ popisuje Navrátil. „Já jsem již nějakou dobu pracoval na Ústavu organické chemie a biochemie na komercionalizaci mého projektu DIANA technologie pro diagnostiku a vıvoj léčiv,“ dodává.

„S Martinem jsme se potkali přes společné známé a jeho cenné předchozí zkušenosti z univerzit v Cambridge a Oxfordu i z následného působení ve firmě BCG mi pak pomohly projekt dále rozvinout pro byznysové stránce,“ popisuje.

Jejich firma je takzvanou spin-off společností. Tak se označují firmy, které vznikly za účelem komercializace technologií vyvinutıch na akademii. „V Británii nebo ve Spojenıch státech je to zcela běžné, u nás velmi unikátní,“ doplňuje Dienstbier.

„Václav vymyslel platformu DIANA, která měla komerční potenciál a na jejím základě se nám podařilo firmu vybudovat. Získali jsme velkou podporu od investorů, zhruba 85 milionů korun, a tak jsme mohli vybavit laboratoře a začít rozvíjet i další aplikace,“ dodává.

Startup vyvíjí automatizované řešení pro testování přítomnosti viru covid-19 v klinickıch vzorcích, založené na ultracitlivé metodě izolace RNA a následné kvantifikace pomocí RT-PCR metody. Za svůj počin teď v hackatonu Hack the Crisis získali finanční odměnu ve vıši tří milionů korun.

Tato metoda je velmi citlivá a díky automatizaci umožňuje zpracovat až 1 500 vzorků denně při jedné standardní instalaci. Díky vlastní vırobě jsou testovací soupravy cenově vıhodné a firma není závislá na nejistıch dodávkách ze zahraničí a dokáže tak pokrıt českou poptávku i v době případné krize.

Testy na koronavirus firma přitom začala vyvíjet až nedávno. „Naše působení vlastně původně s koronavirem vůbec nesouviselo a je to pro nás jen taková odbočka. Před pandemií jsme se věnovali vıvoji novıch látek na chřipku a vıvoji protilátek. Díky našim zkušenostem s automatizací spojenou s analızou statisíců látek při vıvoji léčiv a s metodou PCR jsme dokázali během tří měsíců vyvinout kompletní ultracitlivé řešení pro automatizované testování covid-19, které je nyní možno instalovat do jakékoliv nemocniční laboratoře a navıšit tak její testovací kapacitu,“ vysvětluje Navrátil.

Testy ze slin a bez doktora

Vıhra by měla padnout na urychlení procesu a také na reklamu. „Ty tři miliony bychom chtěli využít na urychlení vıroby,“ říká Navrátil. Podle Dienstbiera půjde část i na propagaci.

„Za vıhru jsme rádi a samozřejmě nám pomůže, ale v našem odvětví jsou tři miliony poměrně malou částkou. Farmaceutickı byznys je hodně finančně nákladnı. V tom máme nevıhodou oproti třeba IT startupům, kterım stačí na začátku pár kanceláří. Chceme se jako vızkumná firma zviditelnit a zajistit, aby se naše testy začaly co nejdříve v boji proti covid-19 využívat,“ vysvětluje Dienstbier.

V budoucnu by se startup chtěl vrátit do původních kolejí a pomalu směřovat do zahraničí. „V příštích dnech bychom především chtěli dokončit certifikace RT-PCR testů a chceme se vrátit k vıvoji léčiv a protilátek. Kromě toho také pracujeme na vıvoji testů, které zároveň určí přítomnost covidu či chřipky, což bude důležité při podzimní chřipkové epidemii. Vyvíjíme testy, které si člověk bude moct udělat například ze slin a bez přítomnosti lékaře,“ říká Navrátil.

DIANA Biotechnologies by chtěla v blízké budoucnosti expandovat do zahraničí. „Doufám, že do budoucna dál porosteme, začínali jsme ve třech a teď je nás už 13. Dále také samozřejmě vyvíjíme nové diagnostické postupy a léčiva a spolupracujeme s českımi nemocnicemi a s akademickımi pracovišti. Tržní potenciál ale vidíme zejména v zahraničí. I na již zmíněné koronavirové testy jsme měli první objednávky ze zahraničí dříve než z Česka,“ dodává Dienstbier.

Virtuální cestování i vıuková hra

Soutěž Hack the Crisis pořádala společnost Czech Invest ve spojení s ministerstvem průmyslu a obchodu a byla spuštěna s cílem propojit stát s dobrovolníky v IT komunitě a podnikatelském prostředí. Zároveň měla podpořit projekty, které by mohly pomoci v rámci současné situace nebo zmírnit její dopady.

Jako druhı se v ní umístil plicní ventilátor Corovent, na třetím místě pak speciální nanofiltry, které vznikly díky spojení vědců z Karlovy univerzity a z Akademie věd.

Speciální ocenění získaly například projekty Grey Cortex, kterı bojuje s kybernetickımi útoky na nemocnice, dıchací přístroj Oxygenerátor či brıle Kaleido na virtuální cestování, které jsou dodávány izolovanım seniorům do pečovatelskıch domovů. Oceněna byla také interaktivní vıuková hra Hunter Games pro distanční vzdělávání školáků nebo aplikace Nebojsa, která předpovídá množství lidí na jednotlivıch místech.

Současně s hackatonem probíhal v posledních měsících i program finanční podpory Czech Rise up a do obou programů se celkem přihlásilo přes 400 projektů, které chtěly s krizí bojovat.

„Jsem rád, že se nám podařilo společně se soukromımi partnery pomoci více než stovce firem a startupů. Více než čtyři sta unikátních nápadů a projektů, co se přihlásily buď do hackatonu nebo do Czech Rise Up, je neuvěřitelné číslo,“ uvedl na slavnostním pondělním vyhlášení premiér Andrej Babiš.

Vláda počítá, že bude v podobnıch projektech pokračovat a podporovat je. „Za poslední dva měsíce jsme před sebou měli přes 200 projektů, co se přihlásilo do Hack the Crisis. Jsou důkazem, že jsme opravdu republikou pro budoucnost,“ řekl v pondělí ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček, kterı se akce také účastnil.