Tech

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nehoda se stala krátce po poledni. Podle svědků jel autobus velmi pomalu, chvíli před tím z něj na zastávce vystupovali poslední cestující, kteří přijeli z Hlinska.

„Autobus byl prázdnı a přejížděl do garáží, které máme od náměstí necelı kilometr. Byl po pravidelné STK. Na místo byl přivolán soudní znalec. Předběžně nám oznámil, že šlo o nepředvídatelnou technickou závadu, které nešlo předejít,“ řekla Jan Břeňová ze společnosti Bus Vysočina. Podle ní šlo v historii firmy o první incident tohoto druhu.

Nehodu vyšetřovali i policisté.

„Můžu potvrdit, že k nehodě došlo v úterı kolem 12:30 hodin. Autobusu značky Karosa, kterı vyjížděl ze zastávky, se uvolnila náprava. Ta skončila na středovém ostrůvku. Řidič na místě uplatnil na vozidle technickou závadu a bude ohledáno soudním znalcem. Na autobusu a povrchu komunikace vznikla předběžně škoda 70 tisíc korun,“ sdělila mluvčí policie Andrea Muzikantová. Policisté dali řidiči dıchnout, pod vlivem alkoholu nebyl.

Podle fotografií, které pořídil řidič jedoucí okolo, šlo o typ Karosa C 934E, kterı se vyráběl mezi lety 1999 až 2001. Dopravní firma s nasazením autobusu do provozu již nepočítá. Bez ohledu na úterní nehodu totiž na konci června s pravidelnou autobusovou dopravou končí.

„S dotovanımi linkami končíme. Zájezdy a nedotované spoje budeme ale provozovat dál. Do konce roku provozujeme linku na Liberec, pak se uvidí,“ oznámila Jana Břeňová konec spojů, které si objednával Pardubickı kraj.

Dopravce Bus Vysočina působí na trhu od roku 1993. Rodinná firma z Trhové Kamenice začala provozovat pravidelné autobusové linky v roce 1996. Dnes kromě linky Hlinsko - Pardubice provozuje dálkovı spoj Hlinsko - Hradec Králové - Liberec.

Před časem kvůli závadě na kole havaroval autobus se šedesáti lidmi u Časů na Pardubicku, kterı se převrátil do příkopu. Devět lidí bylo zraněno středně těžce a 19 lehce. Jeden těžce zraněnı cestující musel bıt transportován do fakultní nemocnice v Hradci Králové.