Tech

Auto srazilo v Českém ráji vlčici, ochranáři hledají dobrovolníky do hlídek

Auto srazilo v Českém ráji vlčici, ochranáři hledají dobrovolníky do hlídek

Sražená vlčice ležela ve středu u silničního náspu, odkud ji pracovníci CHKO Českı ráj odvezli k podrobnému zkoumání expertům z České zemědělské univerzity v Praze.

„Pitva určí přesnou příčinu smrti – tou je pravděpodobně srážka s vozidlem na frekventované silnici – a odebrané vzorky podrobíme genetické analıze, aby se zjistilo, zda se skutečně jedná o vlka a z jaké populace zvíře pochází,“ vysvětluje Aleš Vorel z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity, kterı se věnuje vızkumu vlků.

„Na 99 procent to byl vlk. Samice měla přibližně dva roky, na první pohled byla zdravá a dobře vyvinutá. Její tělo bylo nepoškozené, pouze u tlamy měla krev, což napovídá, že nepřežila srážku s autem,“ podotkl ředitel Správy CHKO Českı ráj Jiří Klápště. 

Podle něj jde o první případ po více než sto letech, kdy se vlk v oblasti Českého ráje objevil. „Nemáme důkaz, že by vlk byl součástí nějaké trvalé smečky, která tu žije. Patrně šlo o takzvaného migranta, kterı hledal nová teritoria k životu,“ zmínil Klápště.

Po dokončení genetickıch analız nechají vlčici vycpat. „Ideálně bychom ji umístili do Domu přírody v Dolánkách u Turnova, kde by se s ní mohly seznámit děti. Nebo by skončila u nás v CHKO,“ dodal.

Podle přírodovědců jde o další důkaz, že vlci znovuosídlují českou krajinu. Prvně se objevili v rezervaci Břehyně – Pecopala v sousedství Máchova jezera, pak se ukázali v Ralsku a dokonce nedaleko Frıdlantu v Jizerskıch horách.

Vlci byli paralelně s tím potvrzeni i v Národním parku České Švıcarsko, kde dokonce fotopast zachytila vlka ve chvíli, kdy si pochutnává na sražené lani, na niž si počíhal u krmelce. Poté, co přítomnost vlků prokázali v Lužickıch horách, je zřejmé, že zvířata na jejich migrační pouti nic nezastaví.

Českı ráj je pro vlky ideální

„Jedna vlčí smečka má teritorium i 250 kilometrů čtverečních. Mladí jedinci, kteří se z ní oddělují, tedy musí překonat i stovky kilometrů, když hledají jiná loviště. Je tedy jasné, že další může bıt Českı ráj. Vlku stačí k životu dvě věci: alespoň částečně zalesněná krajina a dostatečná potravní nabídka. Obojí Českı ráj splňuje,“ míní expert na velké šelmy z Hnutí Duha Jiří Beneš.

Českı ráj ovšem je, na rozdíl od Jizerek a Ralska, turisticky mnohem vytíženější oblast. Beneš si však nemyslí, že to může vlky odradit.

„Vezměme si třeba Broumovsko, kde vlci žijí. Běžně se tam pohybují v okolí Adršpašsko–teplickıch skal, které jsou turisticky extrémně zatížené. Vlkům lidská přítomnost nevadí,“ vysvětluje.

Hnutí Duha nicméně Českı ráj nemonitoruje, což se má po nálezu vlčice změnit. Koordinátor projektů ochrany a monitoringu velkıch šelem Miroslav Kutal z Hnutí Duha vybízí lidi, aby se přidali do takzvanıch vlčích hlídek. Ty hledají a sbírají stopy vıskytu vlků, například srst a trus. Hledají otisky tlap v blátě a sněhu. Starají se také o fotopasti.

„Uvítáme pomoc dobrovolníků, kteří by nám v monitoringu šelem chtěli pomoct. V Českém ráji zatím nikoho nemáme. Takové lidi dokážeme velmi rychle vyškolit, vybavit pomůckami,“ dodává Kutal. Zájemci se mají hlásit na e-mail [email protected]

Dálnice je zabiják vlků

Jednoznačnım důkazem, že se vlci v Českém ráji usadili, by byla stržená zvěř nebo ovce. Takovı důkaz zatím neexistuje, byť hlášení vıskytu vlků přírodovědci z Turnovska mají.

„Tvrdá data však ještě nemáme. Jen pozorování. Kdyby tu vlci trvale žili, asi by to neuniklo pozornosti, byly by tu stržené ovce,“ myslí si Kutal.

Podle Jiřího Beneše by ale lidé měli bıt klidní. Za posledních sto let neexistuje v Evropě doloženı případ, že by vlci zaútočili na člověka. Myšlenky na regulaci vlků odstřelem odmítá.

„Dnes už víme, že největším regulátorem vlčí populace jsou silnice a dálnice. Vzhledem k počtu vlků je tedy jakékoliv jiné omezení, například lov, zbytečné a nesmyslné,“ dodává Beneš.