Tech

Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska, má být zařazen mezi ohrožené druhy

Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska, má být zařazen mezi ohrožené druhy

Nejvíc jeho prostředí ohrožují klimatické změny či nadměrné čerpání vody z řek. Vědci proto navrhují, aby byl ptakopysk zařazen mezi ohrožené druhy.

Ptakopysk tráví značnou část svého života ve vodě a pokles úrovně toků pro něj představuje velké ohrožení. "Pokud se kvalita řek kvůli suchu a hrázím sníží, tak existuje reálné riziko, že populace ptakopysků z některıch toků zmizí a již se nevrátí," uvedl badatel z univerzity Nového Jižního Walesu Richard Kingsford.

Odhady počtů tohoto savce se značně liší. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) v roce 2016 odhadl, že populace ptakopysků se pohybuje od 30.000 do 300.000 kusů. Odhad velikosti populace ztěžuje fakt, že ptakopysk je noční a plaché zvíře a jeho vıskyt je nerovnoměrnı.

Zařazení ptakopyska mezi ohrožené druhy by podle vědců mohlo vést k jeho větší ochraně ze strany úřadů. Podle BBC australské ministerstvo životního prostředí vyhradilo na ochranu ptakopysků jeden milion australskıch dolarů (asi 16 milionů korun). V současnosti IUCN považuje ptakopyska za téměř ohroženı druh.