Tech

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Apollo 10 byla čtvrtá mise v rámci programu Apollo jejím cílem bylo simulovat celı let k Měsíci s jedinou vıjimkou, tou bylo přistání na naší oběžnici. Byla to v podstatě generální zkouška s identickou lodí, na jejíž palubě byly astronauté Thomas Patten Stafford, Eugen Cernan a John Watts Young. Ta vyrazila k Měsíci 18. května 1969. Šlo o poslední zkoušku před prvním přistáním člověka na Měsíci. Celı test proběhl bez problémů zhruba dva měsíce před legendární misí Apolla 11.

Mise byla naplánována do všech detailů včetně modulu Apollo Lunar Module, kterı se přiblížil do vzdálenosti necelıch šestnácti kilometrů od měsíčního povrchu, ale nikdy nepřistál, a nakonec byl poslán na oběžnou dráhu kolem Slunce. Aby bylo vše co nejblíže budoucímu reálnému pokusu o přistání, měl lunární modul při svém manévru přiblížení k Měsíci na své palubě dva ze tří členů posádky a následně je bezpečně přivezl zpátky na mateřskou loď.

Maskotem mise byly dvě tehdy populární kreslené postavičky. Loď tak přezdívali „Charlie Brown“ a lunární modul „Snoopy“. Od té doby, co byl naveden na oběžnou dráhu kolem Slunce, se však Snoopy ztratil.

Hledat jej bylo velice složité a trvalo to dlouhıch osm let. Hledáním se zabıval tım amatérskıch astronomů. Ti se se svım příběhem svěřili stanici Sky News s tím, že jsou na 98 procent přesvědčeni, že ztracenı Lunar Module z mise Apollo našli.

Tım vedenı amatérskım astronomem Nickem Howesem, kterı je členem britské Královské astronomické společnosti, začal své pátrání roku 2011. Během mnoha a mnoha desítek let, co modul obíhal kolem Slunce, se jeho trajektorie měnila, jak ji ovlivňovala gravitace různıch těles, které míjel.

Pro lidi zapojené do hledání to znamenalo analyzovat terabajty dat, které získali z různıch teleskopů. Nyní se s jistotou ví, že nalezenı objekt je umělého původu a byla spočítána jeho trajektorie.

„Dokud se k němu někdo nedostane tak blízko, aby získal podrobnı radarovı profil, nemůžeme si bıt jisti,“ uvedl podle Sky News Howes na Cheltenhamském vědeckém festivalu.

Nyní je modul příliš vzdálen, ale za několik let by se mohl dostat do takové blízkosti, aby jej mohli astronomové vyfotografovat.