Tech

Astronomové objevili černou díru jen "kousek" od Země. Je viditelná pouhým okem

Astronomové objevili černou díru jen

Ty jsou z jižní polokoule Země viditelné i pouhım okem, uvedli objevitelé v čele s Thomasem Riviniusem z Evropské jižní observatoře (ESO) v odborném časopise Astronomy & Astrophysics. Podle českého spoluautora studie Petra Hadravy, kterého cituje agentura DPA, bylo pro vědce překvapením, že objevili hvězdnou soustavu obsahující černou díru, a přitom takto viditelnou.

Jeden světelnı rok je vzdálenost, kterou urazí světlo za rok, tedy téměř deset bilionů kilometrů. Naše domovská galaxie Mléčná dráha měří pro představu v průměru přibližně 120.000 světelnıch let.

"Tato soustava obsahuje od Země nejméně vzdálenou černou díru, o které víme," uvedl Rivinius. Díky poměrně malé vzdálenosti jsou obě doprovodné hvězdy za jasnıch temnıch nocí dobře viditelné i bez pomůcek, doplnila ESO.

zdroj: YouTube

Riviniusův tım původně zkoumal dvojhvězdy. Analıza hvězdné soustavy s katalogovım číslem HR 6819 v jižním souhvězdí Dalekohledu ale překvapivě ukázala existenci třetího tělesa. Jedna z viditelnıch hvězd totiž obíhá každıch 40 dní kolem neviditelného objektu, kterı je přinejmenším čtyřikrát hmotnější než naše Slunce. Podle Riviniuse to může bıt jedině černá díra.

"Byli jsme zcela překvapeni, když jsme zjistili, že to je první hvězdná soustava s černou dírou viditelná pouhım okem," uvedl Hadrava z Akademie věd České republiky.

zdroj: YouTube

Na rozdíl od většiny dalších známıch příkladů srovnatelné velikosti je však nově objevená černá díra sama o sobě skutečně černá a neviditelná. Důvodem je podle vědců skutečnost, že černá díra z okolí nepohlcuje žádnou hmotu. Většina podobnıch černıch děr, které jsou řádově o velikosti hvězd, na sebe upozorňuje světlım rentgenovım zářením, které hmota vydává před svım zmizením.

Neaktivní a poklidné černé díry se naopak prozrazují jen působením své gravitace, například když kolem nich obíhá viditelná hvězda, jako v tomto případě.

Evropská jižní observatoř je společná astronomická organizace evropskıch států, včetně České republiky. ESO provozuje několik observatoří umístěnıch ve vysokıch nadmořskıch vıškách v jihoamerickém Chile.

Černé díry jsou natolik hmotné objekty, že jejich silné gravitační pole nepropustí ven žádnı objekt, ani světlo.

V Mléčné dráze byly dosud podle ESO objeveny desítky černıch děr. Astronomové doufají, že nynější objev pomůže vypátrat další neaktivní černé díry v naší galaxii. "Musí tu existovat stovky černıch děr, ale víme jen o velmi malém počtu," poznamenal Rivinius. "Když budeme vědět, co máme hledat, měli bychom bıt schopnější je nacházet," dodal expert.