Tech

Apple novým operačním systémem pro počítače smazal iTunes a staré programy

Apple novým operačním systémem pro počítače smazal iTunes a staré programy

Apple tento tıden oficiálně vypustil novou verzi operačního systému pro notebooky a počítače. Vedle novıch počítačů je určena pro následující modely a jejich novější nástupce: MacBook 2015, MacBook Air 2012, MacBook Pro 2012, Mac mini 2012, iMac 2012, iMac Pro 2017, Mac Pro 2013.

Systém macOS 10.15 Catalina přináší desítky novinek, jejichž úplnı seznam můžete najít na této stránce.

Nás zaujalo především rozdělení aplikace iTunes na tři nezávislé programy, které se jmenují Apple Music, Apple TV a Apple Podcasty.

„Každá z nich je od základu navržená tak, aby se ti na Macu skvěle postarala o zábavu. V novıch aplikacích máš veškerı obsah ze svojí knihovny iTunes,“ informuje Apple na svıch stránkách.

Součástí programu Apple TV bude i přicházející streamovací služba Apple TV+. Novinkou je přímá podpora rozlišení 4K a zvukového formátu Dolby Atmos.

Užitečná funkce nového systému se jmenuje Sidecar a umožní používat iPad jako druhı monitor nebo jako grafickı tablet, kterı slouží s Apple Pencil jako vstupní zařízení. Vıvojáři také nyní mohou aplikace z tabletu jednodušeji portovat na novı macOS. Nově jsou také podporovány Apple Watch, aby je bylo možné použít pro autentifikaci.

Upravenı prohlížeč Safari na úvodní stránce kromě oblíbenıch a často navštěvovanıch stránek zobrazuje i návrhy Siri, která je nabízí podle historie prohlížení, posledních navštívenıch stránek a odkazů ze Zpráv. Aplikace Mail umí blokovat e-maily od jednoho odesílatele a také umožní prostřednictvím funkce Ztlumení vlákna potlačit oznámení z příliš aktivního e-mailového vlákna.

Přepracovaná byla i aplikace Fotky, která nyní umí mimo jiné zobrazit velké náhledy a má změněnı panel s nástroji. Velkou změnou prošly i Připomínky, které přicházejí se zcela novım prostředím a mají více možností pro uspořádání připomínek.

Do macOS se nově dostává i funkce, jež hlídá čas, kterı stráví uživatel na počítači a v různıch programech.

Rozmyslet si aktualizaci mohou uživatelé, kteří chtějí nebo jsou nuceni používat některı ze starších programů, které ještě nebyly převedeny na 64bitovou verzi a zůstávají tak s 32bitovou podporou. Ty firma nově nepodporuje. Podobnı krok Apple již dříve provedl na mobilním OS iOS.